Praca w szczególnych warunkach? Najwyższy odsetek na Śląsku

W 2018 r. 329 tys. pracowników wykonywało prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. W 74 proc. byli to mężczyźni. Województwo śląskie ma najwyższy odsetek osób wykonujących taką pracę.

Najmniej pracowników zatrudnionych w warunkach szczególnych jest na terenie województwa lubuskiego. O szczegółach mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego:

W większości województw największy odsetek pracowników wykonywał prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze jako kierowcy autobusów, trolejbusów oraz motorniczych tramwajów w transporcie publicznym. Wyjątek stanowiło województwo śląskie, w którym dominowali pracownicy wykonujący prace bezpośrednio przy przeróbce mechanicznej węgla oraz rud metali lub ich wzbogacaniu – odsetek tych pracowników stanowił 12,1% ogółu pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w 2018 r. – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.
Najliczniejszą grupę pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze stanowili pracownicy zamieszkali w województwie śląskim (15,2% ogółu, 15,3% mężczyzn, 14,8% kobiet), zaraz po nim było mazowieckie (12,0% ogółu, 11,5% mężczyzn, 13,3% kobiet), natomiast najmniej liczna grupa pracowników to pracownicy zamieszkali w województwie lubuskim (2,1% ogółu), podlaskim (2,6%) oraz warmińsko-mazurskim (2,9%).
Wśród osób, za które płatnicy złożyli ZUS ZSWA za 2018 r. przeważali mężczyźni stanowiąc 74%. Średni wiek osób wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wynosił 44,9 roku i w porównaniu z rokiem poprzednim był wyższy średnio o 1 miesiąc. Dla mężczyzn wyniósł on 45,2 roku, a dla kobiet – 44 lata.

W strukturze wiekowej największy odsetek stanowiły osoby w wieku 50 – 54 lat. W przypadku mężczyzn najwyższy odsetek stanowili mężczyźni w wieku 55 – 59 lat, w przypadku kobiet 20,5% ogółu kobiet było w wieku 45 – 49 lat.

– Za 2018 r. dokument ZUS ZSWA złożyło 9,4 tys. płatników za 329 tys. pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. W porównaniu z rokiem poprzednim liczba płatników wzrosła o 3%. Podobnie jak w latach poprzednich największy odsetek płatników, którzy złożyli dokument ZUS ZSWA, stanowili płatnicy prowadzący działalność w transporcie i gospodarce magazynowej; w rolnictwie, leśnictwie, łowiectwie i rybactwie; w opiece zdrowotnej i pomocy społecznej.

Prace w szczególnych warunkach to prace związane z czynnikami ryzyka, które z wiekiem mogą z dużym prawdopodobieństwem spowodować trwałe uszkodzenie zdrowia. Są wykonywane w szczególnych warunkach środowiska pracy, determinowanych siłami natury lub procesami technologicznymi, które mimo zastosowania środków profilaktyki technicznej, organizacyjnej i medycznej stawiają przed pracownikami wymagania przekraczające poziom ich możliwości, ograniczony w wyniku procesu starzenia się jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego.

źródło: ZUS

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content