Pracowicie, więc bezpiecznie – weekend w opinii służb

Fot. Radio Fiat

Ponad 100 telefonicznych wniosków o interwencję Straży Miejskiej, prawie 40 kolizji drogowych oraz zdarzeń prowadzonych przez Państwową Straż Pożarną – tak wyglądał miniony weekend w Częstochowie i powiecie pod względem działań służb mundurowych.

Jednym z czynników utrudniających poruszanie się po mieście były warunki atmosferyczne. Choć w ciągu dnia temperatura była dodatnia, w nocy spadała poniżej zera. Częściowe oblodzenie dróg i miejscowy śnieg na drogach sprzyjały jedynie wypadkom. Niektórzy w podróż dodatkowo wybrali się pod wpływem alkoholu. Ubiegły weekend podsumowuje Sabina Chyra-Giereś z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie:

– Na drogach miasta i powiatu częstochowskiego doszło do 38 kolizji, z czego jedną spowodował nietrzeźwy kierowca. Mężczyzna w nocy z soboty na niedzielę uderzył w słup w okolicach ul. Złotej w Częstochowie. W wydychanym powietrzu miał ponad 2 promile. Policjanci z ruchu drogowego wykonali 342 badania na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wśród kierujących. Zatrzymali 2 nietrzeźwych, ujawnili 240 wykroczeń drogowych, 9 kierowców straciło swoje uprawnienia do kierowania pojazdem za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym.

Sporo pracy mieli też strażnicy miejscy. Jednym z działań była kontrola miejsc, gdzie gromadzą się osoby bezdomne, mówi rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Częstochowie Artur Kucharski:

– Dyżurni częstochowskiej straży miejskiej w miniony weekend odebrali od mieszkańców 101 telefonicznych wniosków o interwencję. Na szczęście odbyło się bez poważniejszych incydentów. Najwięcej zgłoszeń dotyczyło zakłócania spokoju i porządku publicznego oraz spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Łącznie było to 28 zdarzeń. W ciągu minionych trzech dni pracownicy Straży Miejskiej z referatu ds. monitoringu wizyjnego przeprowadzili 5 obserwacji, które wymagały interwencji służb. Oprócz zgłoszonych interwencji strażnicy miejscy podejmowali też własne działania podczas służby patrolowej. Apelujemy do mieszkańców Częstochowy, aby mieli na uwadze osoby bezdomne, szczególnie podczas mroźnej pogody. Jeśli widzicie Państwo bezdomnego, który pomieszkuje np. w pustostanie, zadzwońcie do nas.

Na terenie miasta i powiatu częstochowskiego doszło również do kilkudziesięciu zdarzeń, w przypadku których niezbędna była interwencja strażaków. Szczegóły przybliża mł. bryg. Kamil Dzwonnik z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie:

– Powstały 44 zdarzenia wymagające interwencji przeciwpożarowej. Prowadzone działania to gaszenie pożarów, usuwanie skutków 35 miejscowych zagrożeń oraz wyjazd do 1 alarmu fałszywego. W ramach prowadzonych działań nie obyło się bez interwencji związanych z zatruciem mieszkańców tlenkiem węgla. Ponownie apelujemy: Słuchaczu, nie bagatelizuj objawów takich jak bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca. Mogą być to sygnały, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla. Zakup czujkę, a w sytuacji zagrożenia bez wahania wezwij służby i powiadom też innych o niebezpieczeństwie.

To kolejny weekend, kiedy służby interweniowały podczas kolizji, nieumyślnie spowodowanych zdarzeń czy też tych, zagrażających życiu. Policja apeluje więc o ostrożną jazdę, Straż Miejska o spokój i troskę o bezdomnych, a Państwowa Straż Pożarna o wyczulenie i szybką reakcję na objawy zatrucia tlenkiem węgla.

ABK