Fot. KMP w Częstochowie

42 sytuacje, w których musieli interweniować strażacy to podsumowanie działań prowadzonych w dniach 23-25 października przez Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie.

Wśród przeprowadzanych akcji pożary stanowiły jedynie część wszystkich podejmowanych działań.

– Prowadzone działania to gaszenie 11 małych pożarów, usuwanie skutków 29 miejscowych zagrożeń oraz wyjazdy do dwóch fałszywych alarmów. W ramach prowadzonych działań nie odnotowano na szczęście dużych interwencji. Najpoważniejszym zdarzeniem był wypadek drogowy, powstały w sobotę w miejscowości Raczkowice w gminie Dąbrowa Zielona. W wyniku zderzenia dwóch samochodów osobowych poszkodowanych zostało pięć osób – tłumaczył mł. bryg. mgr Kamil Dzwonnik, rzecznik prasowy częstochowskiej straży pożarnej.

O sytuacjach, jakie miały miejsce w miniony weekend na częstochowskich drogach, mówił również mł. asp. Kamil Sowiński z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

– Miały miejsce dwa wypadki drogowe oraz 25 kolizji. W czterech przypadkach policjanci zatrzymali prawa jazdy na trzy miesiące za jazdę z prędkością o 50 km/h większą, niż dozwolona w obszarze zabudowanym. Z uwagi na rosnącą falę zakażeń koronawirusa, policjanci sprawdzali też przestrzeganie obowiązujących zaleceń, zarówno na ulicach miasta, jak i w centrach handlowych. W ten weekend funkcjonariusze nałożyli ok. 90 mandatów karnych. W czterech przypadkach zastosowano pouczenie, a w trzech skierowano wnioski o ukaranie do sądu – mówił pełniący obowiązki oficera prasowego.

Od piątku do niedzieli dyżurni częstochowskiej Straży Miejskiej odebrali od mieszkańców miasta 104 telefoniczne wnioski o interwencję. Spośród tej liczby najwięcej (bo aż 37) dotyczyło zakłócania spokoju na ulicach miasta oraz spożywania alkoholu w miejscach publicznych.

– W ciągu minionych trzech dni pracownicy Straży Miejskiej z referatu ds. monitoringu wizyjnego przeprowadzili pięć obserwacji, które wymagały interwencji służb. Wszystkie monitoringowe sytuacje zrealizowali strażnicy miejscy. Ponadto funkcjonariusze podejmowali też własne działania podczas patroli. W ciągu minionych trzech dni sześciu strażników zostało oddelegowanych do współpracy z częstochowską policją – powiedział Artur Kucharski, rzecznik Straży Miejskiej w Częstochowie.

Współpraca strażników miejskich z policjantami w większości przypadków opierała się na patrolowaniu ulic oraz podejmowania sytuacji zgłoszonych przez mieszkańców.

BNO

Skip to content