29 stycznia przypadła 100 rocznica śmierci Władysław Biegańskiego. Dzisiaj (30 stycznia) pracownicy Biblioteki Publicznej, która nosi imię wyprzedzającego swoją epokę lekarza, społecznika i idealisty, odwiedzili jego grób na cmentarzu Kule. Złożyli również okolicznościowy wieniec.
Pracownicy nie tylko podziwiają cechy charakteru swojego patrona, ale także chcą je wprowadzać w życie poprzez swoją pracę. Dla Irminiy Młynarczyk imponujący u Biegańskiego jest jego humanizm. – Każdy był dla niego ważny. Swój zawód odczytywał – mam służyć ludziom. Podobnie mają bibliotekarze, my również służymy ludziom. Świadczymy usługi i staramy się, aby były one na coraz lepszym poziomie. Dziś jesteśmy tutaj i dajemy świadectwo, że pamiętamy o Biegańskim, ale i prosimy go o pomoc do dalszej pracy – dzieli się Młynarczyk.
Przez najbliższy rok Biblioteka będzie promować sylwetkę swojego założyciela. Już teraz można w głównej siedzibie przy Al. NMP 22 oglądać mini wystawę. – Zachęcamy do zapoznania się z cytatami Władysława Biegańskiego i jego życiem. Ta mini wystawa to taki przedsmak tego co pokażemy jeszcze w tym roku. Wszystko po to, aby przypomnieć, że nie byłoby Biblioteki, gdyby nie byłoby uporu i zaangażowania Biegańskiego – tłumaczy Agnieszka Batorek, zastępca dyrektora Biblioteki Publicznej.
Rok 2017 został ustanowiony rokiem Władysława Biegańskiego. Uroczyste otwarcie częstochowskiej biblioteki nazwanej jego imieniem miało miejsce 11 sierpnia 1917.