Premier i minister A. Adamczyk o wsparciu dla gospodarki

Konferencja prasowa/Fot.: Kancelaria Premiera

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wzmocnienie Funduszu Dróg Samorządowych, co będzie elementem walki z gospodarczymi skutkami epidemii. Szef rządu mówił, że potrzeba jest inwestycji, które pomogą ożywić polską gospodarkę, a wzmocnienie Funduszu Dróg Samorządowych jest “elementem wyprowadzenia Polski na właściwe tory gospodarcze”.

Na Fundusz zostaną przeznaczone w tym roku ponad trzy miliardy złotych. To jeden z elementów, które mają stymulować polską gospodarkę w czasie pandemii koronawirusa. W ramach Funduszu planowana jest budowa, przebudowa lub remont blisko trzech i pół tysiąca kilometrów dróg powiatowych i gminnych.

– Potrzebujemy działań stymulujących gospodarkę na wielu poziomach – powiedział premier Morawiecki i dodał, że za pośrednictwem Funduszu Dróg Samorządowych pieniądze trafią do małych i średnich przedsiębiorstw, które są zaangażowane w budowę dróg. Premier zapowiedział na konferencji prasowej, że rząd będzie zwiększał dług publiczny, aby dać gospodarce impuls rozwojowy po epidemii koronawirusa.

– Będziemy na pewno zwiększać dług publiczny, ponieważ dzisiaj budżet państwa i dług publiczny są głównym mechanizmem stymulowania gospodarki, są głównym impulsem fiskalnym i impulsem finansowym – mówił szef rządu.

Dodał, że do tej pory złożono przeszło 800 tysięcy wniosków o wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej. Podkreślił, że zakres działania tarczy jest ciągle poszerzany, a we wsparcie dla firm zaangażowano już wiele miliardów złotych z budżetu. Premier zapowiedział, że rząd będzie angażował coraz więcej środków w gospodarkę.

Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk przypomniał, że w Polsce dotychczas nie zamrożono inwestycji drogowych. Szef resortu zaznaczył, że kolejne inwestycje są potrzebne do tego, by w czasie kryzysu aktywizować małe i średnie firmy budowlane.

– Trzeba pamiętać, że te tysiące zadań z Funduszu Dróg Samorządowych w roku bieżącym i realizacja tych zadań przez firmy zatrudniające kilkanaście czy kilkadziesiąt osób to miejsca pracy tak potrzebne w praktycznie każdym samorządzie w Polsce. To poczucie bezpieczeństwa wszystkich tych, którzy pracują na polskich budowach – mówił minister Adamczyk.

Zgodnie z zapowiedziami ministerstwa infrastruktury najwięcej inwestycji w ramach Funduszu Dróg Samorządowych planowanych jest w województwach lubelskim i podlaskim. Największe wsparcie finansowe otrzymają województwa podlaskie i mazowieckie.

Minister Andrzej Adamczyk poinformował, że inwestycje infrastrukturalne, zarówno te samorządowe, jak i większe, nie zostaną zawieszone z powodu epidemii koronawirusa. Szef Ministerstwa Infrastruktury zapowiedział, że realizowany będzie Program Budowy Dróg Krajowych, a jutro zostanie podpisany kontrakt na budowę jednego z odcinków drogi ekspresowej S7. Minister Adamczyk podkreślał, że brak zamrożenia inwestycji to także efekt apelu ze strony samorządowców oraz przedsiębiorców, którzy zobowiązali się do odpowiedniego zabezpieczania swoich pracowników. Minister zapowiedział, że inwestycje w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych zostaną zrealizowane i rozpoczną się w tym roku, ponieważ zdaniem rządu są one silnikiem napędowym gospodarki.

Odpowiadając na pytanie o plany nacjonalizacji upadających firm, premier Mateusz Morawiecki powiedział, że rząd koncentruje się na ratowaniu miejsc pracy i wspiera firmy między innymi poprzez tarczę antykryzysową.

– Tarcza antykryzysowa i tarcza finansowa mają na celu wsparcie polskich przedsiębiorców, mają na celu pomoc polskim przedsiębiorcom w przebrnięciu przez te trudne czasy, przez trudne tygodnie i miesiące przed nami. Chcemy ocalić jak najwięcej polskich przedsiębiorstw i wszystko, co robimy, ma służyć polskim firmom, aby mogły ratować miejsca pracy – mówił szef rządu.

Premier zapowiedział też, że będzie dążył do tego, by Polska w większym stopniu była samowystarczalna pod względem produkcji medycznych elementów ochronnych i leków. W tym celu rząd będzie dążył do odbudowy polskiego przemysłu farmaceutycznego i medycznego. Premier Morawiecki zaznaczył, że produkcja prostego sprzętu medycznego takiego jak maseczki czy fartuchy została szybko przestawiona i jest prowadzona przez polskie firmy. W tej chwili w Polsce produkuje się około 40 milionów maseczek niemedycznych miesięcznie, a za miesiąc liczba ta ma osiągnąć 100 milionów.
Szef rządu zapowiedział też wsparcie dla rodzimych badań medycznych i pogratulował naukowcom, którzy opracowali polskie testy na koronawirusa i udoskonalają respiratory poprzez zwiększanie ich mocy.

Premier Morawiecki zaznaczył jednocześnie, że nie można czekać na wytworzenie sprzętu w Polsce. Dlatego sprowadza się między innymi duże ilości masek chirurgicznych i kombinezonów ochronnych z zagranicy. Premier powiedział, że Agencja Rezerw Materiałowych ma obecnie zapasy sprzętu medycznego i ochronnego na kilka tygodni, a w niektórych przypadkach na kilka miesięcy. Szef rządu dodał, że ze środków Funduszu Dróg Samorządowych wsparcie rządowe uzyska 2 297 zadań. Planowana jest budowa, przebudowa lub remont niemal trzech i pół tysiąca kilometrów dróg. Łączna wartość środków przeznaczonych na dofinansowanie realizacji inwestycji w 2020 roku to ponad trzy miliardy złotych.

W ubiegłym roku dofinansowanie z Funduszu otrzymało łącznie 4 280 zadań, a łączna wartość środków wyniosła blisko cztery i pół miliarda złotych. Fundusz Dróg Samorządowych jest programem, z którego możliwe będzie dofinansowanie zadań wieloletnich, co pozwoli na realizację większych inwestycji, które dotychczas były przez samorządy odkładane. Mniej zamożne samorządy mogą skorzystać z dofinansowania w wysokości nawet 80% wartości realizowanych zadań.

Środki z funduszu są przeznaczane na dofinansowanie budowy, przebudowy i remontu dróg powiatowych i dróg gminnych oraz mostów lokalizowanych w ciągach dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych.

Źródło: IAR/TVP Info/d Pilecki/d Siekaj/d to/#Mytlewski/d mk/kwi/w dw

Skip to content