Fot. facebook.com/Kancelaria Premiera

Jeżeli liczba zakażonych będzie wynosić powyżej 50 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców, rząd ogłosi całkowity lockdown – poinformował premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej. Jeżeli liczba przekroczy 70-75 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców, zostanie wprowadzona narodowa kwarantanna.

Od soboty rząd wprowadza nowe restrykcje związane z rosnącą liczbą dziennych przypadków koronawirusa. Szkoła zdalna dla wszystkich uczniów, ograniczenia w handlu i działalności instytucji kultury. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił nowe obostrzenia w związku z pandemią koronawirusa. Wszystkie zmiany zaczną obowiązywać od soboty, a w przypadku szkół od poniedziałku i potrwają przynajmniej do 29 listopada.

Premier zapowiedział rozszerzenie nauczania zdalnego również na klasy 1-3 i przedłużenie okresu nauki zdalnej dla uczniów od 4 klasy do 29 listopada. Na wsparcie pracy zdalnej przez nauczycieli przeznaczony ma być dodatkowy bon na zakup akcesoriów do pracy zdalnej na kwotę 500 zł.

Ograniczenia w handlu. Handel – w mniejszych sklepach do 100 metrów kwadratowych będzie mogła przebywać 1 osoba na 10 metrów kwadratowych, a w sklepach powyżej 100 metrów kwadratowych pozostaje 1 osoba na 15 metrów kwadratowych. Sklepy w galeriach handlowych będą zamknięte z wyjątkiem spożywczych, aptek, drogerii czy usług.

Ograniczenia dotkną wszystkie placówki kultury – teatry, kina, muzea, teatry, galerie, wszystkie instytucje, które świadczą usługi kulturalne, będą tymczasowo zamknięte.

– Chcemy zmniejszyć ruch społeczny – mówił Mateusz Morawiecki.
Obiekty hotelarskie będą dostępne tylko dla osób podróżujących w celach służbowych.

Obecnie wolnych jest około 30 procent łóżek w szpitalach, ponad tysiąc respiratorów wydano w ostatnich dwóch tygodniach. W kolejnych dniach ma być wydany kolejny tysiąc respiratorów.

Podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki powiedział, że kraj dysponuje dużymi rezerwami sprzętu. Premier podkreślił również, że te obostrzenia mają na celu ochronę służby zdrowia i społeczeństwa przed skutkami pandemii i zaapelował o pozostanie w domach.

– Następnym krokiem jest już tylko całkowity lockdown, czyli całkowite zamknięcie handlu, usług i części zakładów pracy – mówił premier.

Źródło: IAR

Skip to content