Blisko 33-kilometrowy odcinek autostrady A1 od węzła Częstochowa Południe do węzła Pyrzowice został udostępniony dla kierowców.

Premier Mateusz Morwiecki, który wziął udział w uroczystości otwarcia odcinka, podkreślił, że połączenie północy kraju z południem ma znaczenie m.in. infrastrukturalne i gospodarcze:

– Szczególnie cieszę się, że dzisiaj w duchu naszej filozofii Trójmorza – łączenia północy Europy z Południem – nadrabiamy te zaległości i tu konkretnie dokonujemy kolejnego, wielkiego kroku w kierunku połączenia Śląska z Pomorzem, przez Łódź, Kujawy, przez regiony, które cała ta autostrada połączy nas później z południem Europy, a więc zwiększy szanse zarówno komunikacyjne, infrastrukturalne w obszarze handlu, ale też zwiększy komfort życia mieszkańców.

Premier zaapelował także do kierowców o wysoką kulturę jazdy i zachęcił do tworzenia tzw. korytarzy życia:

– Chciałbym powiedzieć “stop” barbarzyńskiemu piractwu na drogach, “stop” takim zachowaniom, które zagrażają życiu. Nie ma żadnej tolerancji dla pijanych kierowców, nie może być takiej tolerancji. Chcę w związku z tym poprosić również o to, żeby w przypadku, jeżeli mamy zahamowanie naturalnego ruchu, kiedy mamy korki na autostradach i drogach szybkiego ruchu, żeby rozjeżdżać się na boki, tworzyć tzw. korytarze życia.

Mieszkańcy okolicznych miejscowości uważnie przyglądali się otwarciu odcinka autostrady A1, ciesząc się z postępów prac budowlanych oraz mając nadzieję na szybkie otwarcie pozostałych odcinków nowej trasy:

– Dla tej miejscowości jest to pewien rodzaj szansy, ponieważ być może powstanie strefa technologiczna, a co za tym idzie – nowe miejsca pracy dla młodych ludzi. Dojazd na Śląsk będzie również ułatwiony, ale jednak jeszcze trochę brakuje do całkowitego zakończenia budowy autostrady.

Odcinek skróci czas jazdy z Pyrzowic do Częstochowy z 40 minut do około 15-20. Na razie po nowej trasie będą mogły jeździć pojazdy do 12 ton. Do końca roku oddana ma zostać autostradowa obwodnica Częstochowy.
Autostrada A1 leży w ciągu międzynarodowej trasy E75, pokrywa się także z historycznym przebiegiem szlaku bursztynowego.

źródło: IAR Agencja Radiowa/ KPRM / AK

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.