Źródło fot. medium.com

Tematów zwianych z Bożym Narodzeniom jest wiele. Od przedświątecznego sprzątania, przez przygotowywanie wigilijnych potraw po ubieranie choinki. Pozostaje jeszcze kwestia prezentów. Te z pewnością ucieszą wszystkich najmłodszych, którzy co roku czekają na pięknie zapakowane paczki pod świątecznym drzewkiem.

Udany prezent to strategia niejednego rodzica, jednak wśród przedświątecznych okazji należy zachować rozsądek i nie popaść w szał zakupów. A jeśli o tym już mowa, to gdzie najlepiej kupować prezenty – w tradycyjnym sklepie czy w Internecie? O to zapytaliśmy mieszkańców Częstochowy, przygotowujących świąteczne prezenty.

– Niektóre przez Internet, a niektóre w sklepie. W przypadku ubrań zaletą tej drugiej opcji jest to, że możemy wszystko dotknąć, przymierzyć i ocenić jakość – mówiła Częstochowianka.

– Przez Internet jest lepiej, szybciej i wygodniej, szczególnie w czasie przedświątecznej gorączki – przyznał licealista.

– Nasze pokolenie preferuje zakupy stacjonarne, przy czym staramy się, by prezenty miały charakter symboliczny – dodała starsza kobieta.

A co przeważnie mieszkańcy kupują na świąteczny prezent?

– Golarka, bluzeczki, szaliczki, rękawiczki – wymieniała mieszkanka Częstochowy.

– Dorosłym dzieciom, około 20 lat, kupuję ubrania. Dla ośmiolatki – zabawki – powiedziała będąca na zakupach kobieta.

– Perfumeria dla syna i męża. Wnuczki mam już dorosłe i preferują pieniądze – dodała inna uczestniczka sondy.

W każdym domu kupowanie i obdarowywanie się prezentami wygląda nieco inaczej. Niektórzy wolą kupić symboliczny drobiazg wszystkim członkom rodziny, są jednak i tacy, którzy wolą zaskakiwać się jeszcze bardziej.

– Gdy moja i brata rodziny się powiększyły, wpadliśmy na pomysł, aby zamiast wszyscy wszystkim kupowali prezenty, każda osoba wylosowała jedną osobę z rodziny i jej zrobiła niespodziankę. Podarunek jest zawsze niespodzianką, podobnie jak to, kogo wylosowaliśmy – tłumaczył częstochowianin Filip Filipski.

Podarowany lub otrzymany prezent ma być symbolem pamiętania o naszych bliskich. Jednak w przypadku, gdy nie spodobał się nam lub wiemy, że przyda się on bardziej komuś innemu, zawsze mamy możliwość oddać go potrzebującym. Niechciane prezenty można oddać np. do Jasnogórskiego Punktu Charytatywnego, z którego trafią do najbardziej potrzebujących.

BNO/Radio Nadzieja/KP

Skip to content