Proboszcz katedry idzie na emeryturę. Podziękowanie dla ks. prał. Stanisława Gębki

zdjęcie222W uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie zgromadzili się kapłani, siostry zakonne i wierni, by podziękować za wierną służbę Kościołowi częstochowskiemu odchodzącemu na emeryturę ks. prał. Stanisławowi Gębce.

Mszy św. dziękczynnej przewodniczył abp Wacław Depo metropolita częstochowski, z którym Mszę św. koncelebrowali m. in. bp Antoni Długosz biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej oraz kapłani, którzy współpracowali z ks. prał. Gębką w różnych parafiach dawnej diecezji częstochowskiej i obecnej archidiecezji częstochowskiej.

W homilii abp Wacław Depo podkreślił m. in., że ks. prał. Stanisław Gębka  był i jest „świadkiem zmagań duszpasterskich w historii archidiecezji częstochowskiej.” Odnosząc się do tekstów Liturgii Słowa Metropolita Częstochowski wskazał na tajemnicę Kościoła jako „Kościoła modlitwy, Kościoła głoszącego Ewangelię i Kościoła struktur”.

Abp Depo przypomniał, że „święte teksty liturgiczne dają odpowiedź właściwą dla naszego życia”. Nawiązując do uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła Metropolita Częstochowski podkreślił, że „w Kościele apostolskim odbija się nasz Kościół ze wszystkimi blaskami cieniami, tu i teraz”.

Arcybiskup mówiąc o tajemnicy Kościoła przypomniał, że Kościół Apostołów św. Piotra i św. Pawła to „Kościół modlitwy”. – Siła modlącej się wspólnoty jest w Kościele od początku wartością nieocenioną. Modlitwa jest znakiem oddania się człowieczego serca do dyspozycji Boga – mówił abp Depo i z bólem zauważył, ze „ w naszych czasach często pokazuje się ludzi modlących jako fanatyków religijnych wołających o wolność sumienia wobec takich czy innych prowokacji.”

„Trzeba ufać, że żadna sekularyzacja, żadne prawo stanowione  nie stłumią głosu Bożego w naszych sumieniach i sercach.”- kontynuował abp Depo.

Metropolita Częstochowski przypomniał, że Kościół Apostołów to „Kościół głoszący Ewangelię”. – Każda parafia, wspólnota stają się sobą poprzez głoszenie Ewangelii i służbę sakramentów świętych – mówił metropolita częstochowski.

Odnosząc się do czasów współczesnych abp Depo przypomniał słowa św. Jana Pawła II z orędzia do osób konsekrowanych przekazanego na Jasnej Górze w 1997 r.: „Żyjemy w czasach duchowego chaosu, zagubienia i zamętu, w których do głosu dochodzą różne tendencje liberalne i laickie, często w sposób otwarty wykreśla się Boga z życia społecznego, wiarę chce się zredukować do sfery czysto prywatnej, a w postępowanie moralne ludzi wsącza się szkodliwy relatywizm. Szerzy się obojętność religijna. Nowa ewangelizacja jest pilną potrzebą chwili także w ochrzczonym przed tysiącem lat narodzie polskim. Kościół w pierwszym rzędzie oczekuje od was, że poświęcicie wszystkie siły, aby głosić prawdę o krzyżu i zmartwychwstaniu Chrystusa współczesnemu pokoleniu Polaków i przeciwstawić się największej pokusie naszych czasów – odrzuceniu Boga-Miłości.” – napisał Jan Paweł II.

Metropolita Częstochowski podkreślił, ze uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła „daje nam lekcje związaną ze strukturami Kościoła”. – Kościół jest przede wszystkim wspólnotą wiary i modlitwy, ale Jezus nadał Kościołowi strukturę widzialną i sakramentalną.- mówił abp Depo i dodał, że „struktura hierarchiczna w Kościele oznacza w imieniu Boga troskę i odpowiedzialność.”

„Media dzisiejszych czasów próbują uczynić z Kościoła czysto ludzką instytucję podległą pseudowolności.”- kontynuował metropolita częstochowski.

Na zakończenie abp Depo przypomniał słowa papieża Franciszka, który podczas audiencji generalnej 25 czerwca br. mówił, że „ileż razy papież Benedykt XVI określił Kościół jako kościelne „my”! Czasami można usłyszeć, jak ktoś mówi: „Wierzę w Boga, wierzą w Jezusa, ale Kościół mnie nie obchodzi…”. Ileż razy to słyszymy, to nieprawda. Są ludzie, którzy twierdzą, że mogą mieć osobistą, bezpośrednią, bliską relację z Jezusem Chrystusem poza komunią i pośrednictwem Kościoła. Są to pokusy niebezpieczne i szkodliwe, jak mawiał wielki Paweł VI – dychotomie absurdalne.”

„Być chrześcijaninem to należeć do Kościoła. Imię brzmi chrześcijanin, a nazwisko – „należę do Kościoła.” – kontynuował abp Depo za papieżem Franciszkiem.

Ks. prał. Stanisław Gębka święcenia kapłańskie otrzymał 20 czerwca 1965 r. Pracował jako wikariusz w kilku parafiach. Był proboszczem w trzech parafiach częstochowskich: św. Stanisława Kostki (1981 – 1995), św. Antoniego z Padwy (1995-2003) i Świętej Rodziny (2003-2014). Ks. prał. Stanisław Gębka był odpowiedzialny za organizację Nawiedzenia Kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w parafiach Diecezji Częstochowskiej (24.06.1979-12.10.1980) oraz Peregrynacji Obrazu Jezusa Miłosiernego w Archidiecezji Częstochowskiej (30.11.2002- 30.11.2003)

 

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content