Program finansowania służb ratowniczych – trwa nabór wniosków

źródło fot.: WFOŚiGW w Katowicach

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach ogłosił nabór wniosków na zakup sprzętu ratowniczego dla jednostek służb ratowniczych z terenu województwa śląskiego w ramach „Ogólnopolskiego programu finansowania służb ratowniczych”. O szczegółach programu mówi prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Tomasz Bednarek:
– Ruszamy z kolejną edycja tego programu. On w tym roku, po raz pierwszy, składa się z dwóch części. Część, którą już ogłosiliśmy, dotyczy dofinansowania zakupu samochodów ratowniczo-gaśniczych dla Ochotniczych Straży Pożarnych. W tym roku 7 mln 295 tys. złotych przeznaczamy z naszych środków i ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. To pozwoli nam na sfinansowanie ok. 30 samochodów ratowniczo-gaśniczych dla jednostek OSP. Za chwilę będziemy także ruszać z drugą częścią tego naboru, dofinansowaniem na zakup drobnego sprzętu. Wiemy, że te samochody same nie spełnią swojej roli i strażacy potrzebują wyposażenia do akcji ratowniczych. Potrzebują chociażby sprzętu do ratownictwa czy drogowego, czy każdego innego. Zachęcamy oczywiście jednostki do składania wniosków, bo wiemy i mamy tą świadomość, że straże pożarne pełnią bardzo ważną rolę w systemie ratowniczo-gaśniczym i dbają nie tylko o życie i zdrowie ludzi, ale także dbają o środowisko.
Prezes Bednarek wyjaśnił również, do kogo przede wszystkim kierowana będzie pomoc finansowa i z czyjej pomocy Fundusz będzie korzystał przy podejmowaniu decyzji o jej kierowaniu:
– Jako Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach takiego bardzo dokładnego rozeznania tych potrzeb strażaków nie mamy. Dlatego to wsparcie realizujemy i udzielamy we współpracy z Państwową Strażą Pożarną i to ona opiniuje nam te wnioski, które są składane, i wskazuje nam, że w tym rejonie ta jednostka potrzeby ma bardzo istotne. Jestem przekonany, że w ten sposób to wsparcie będzie w sposób rozsądny i celowy przekazywane.
Wnioski wraz z załącznikami należy sporządzić korzystając z formularzy dostępnych na stronie internetowej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Tam też zamieszczone są wszystkie informacje potrzebne do poprawnego wypełnienia wniosku.

ZD