Kolejny program na rzecz pomocy zwierzętom zostanie zrealizowany w naszym mieście. Dotyczy on opieki nad nimi, ale przede wszystkim zapobiegania zjawisku bezdomności bezpańskich czworonogów. Na sfinansowanie projektu zaplanowano kwotę 1 mln 688 tys. zł.

Więcej o inicjatywie mówi Tomasz Jamroziński, kierownik Biura Prasowego Urzędu Miasta Częstochowy:

– Program dotyczy ogółu działań na rzecz zwierząt w potrzebie, przede wszystkim zapewnienia schronienia, sterylizacji lub kastracji. Te zabiegi to najskuteczniejszy sposób na zmniejszenie populacji bezdomnych kotów w mieście. W programie mowa również o całodobowej opiece weterynaryjnej oraz o poszukiwaniu nowych opiekunów dla zwierząt. To tylko najważniejsze zagadnienia tego projektu.

Największa część tych pieniędzy, bo 1 mln 450 tys. zł., zostanie przekazana na zadania związane z prowadzeniem Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Częstochowie. Na sterylizację i kastrację kotów żyjących na wolności zapisano w budżecie zadania aż 95 tys. zł., a na opiekę nad nimi 15 tys. zł. Z kolei na zabiegi kastracji i sterylizacji psów i kotów mających opiekunów przeznaczono 118 tys. zł. Więcej o korzyściach, jakie niesie zabieg sterylizacji zwierząt mówi weterynarz, Olgierd Piotrowski:

– Kastracja i sterylizacja kotów jest bardzo istotna. Kot, który nie przeszedł zabiegu, znaczy teren, co może być uciążliwe. Zabieg kastracji jest bardzo prosty i nieinwazyjny, rana goi się szybko, a zwierzęta wracają do formy w krótkim czasie. Zabiegowi może być poddany kot powyżej 6 miesięcy życia. Nie ma obaw o powikłania, jedyną dolegliwością jest większa skłonność do tycia po zabiegu.

Stowarzyszenie Częstochowa Przyjazna Jerzykom – Jerzyk w Dzielnicy Stradom może pomóc w przewiezieniu zwierzęcia do weterynarza. Przez cały rok trwa akcja, dzięki której możemy ograniczyć liczbę niechcianych kotów, które błąkają się po naszej okolicy. Co należy zrobić, aby zgłosić bezdomne koty do powyższego zadania wyjaśnia Jacek Tomasz Suchomel, prezes Stowarzyszenia Częstochowa Przyjazna Jerzykom – Jerzyk w Dzielnicy Stradom:

– Trzeba zadzwonić do stowarzyszenia i zgłosić kota. Odbieramy zgłoszenia z działek, pustostanów, a także z przydomowych podwórek. Telefon kontaktowy do naszego stowarzyszenia to 791-413-750. Po otrzymaniu zgłoszenia kierujemy zwierzę do gabinetu weterynaryjnego, który na mocy umowy z Urzędem Miasta przeprowadzi zabieg. Obecnie, na terenie Częstochowy działa 8 takich lecznic.

Mając na uwadze zdrowie i dobre samopoczucie zwierząt musimy być świadomi, że czasem nawet niewielkie zabiegi mogą nieść za sobą szereg najróżniejszych konsekwencji.

Skip to content