Fot. Radio Fiat

Rada Miasta uchwaliła kolejny program naprawczy dla Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie. Plan zakłada rozbudowę obiektu przy ul. Mirowskiej oraz likwidację placówki przy ul. Mickiewicza, co spowodować ma dodatkowe oszczędności.

Według radnej miasta Moniki Pohoreckiej założenia uchwalonego programu są bardzo podobne do tych z lat poprzednich. Przewodnicząca Komisji Zdrowia dodaje, że sytuacja ta nie poprawi funkcjonowania szpitala, który z roku na rok jest w coraz gorszym położeniu.

– Trochę mamy do czynienia z takim dokumentem ‘kopiuj-wklej’. Oczywiście jako radni rozumiemy, że programy naprawcze nie mogą się od siebie drastycznie różnić. Niemniej jednak, jeśli są prawie takie same oraz nie ma w nich nowych rozwiązań, nie poprawimy sytuacji szpitala. A powinno przecież chodzić o dobro placówki.

Centralizacja usług w budynkach przy ul. Mirowskiej związana jest jednak z wysokimi kosztami, które szacowane są na kwotę 90 mln zł.

– Nie ma mowy, aby władze miasta przeznaczyły tak dużą kwotę. Centralizacja usług przy budynkach na ul. Mirowskiej i przeniesienie tego, co znajduje się na ul. Mickiewicza to są bardzo duże koszty. Oczywiście alternatywą jest perspektywa unijna i tutaj warto szukać rozwiązań finansowych. Niestety, szpital jest w coraz gorszej kondycji finansowej, a potrzeb inwestycyjnych jest wiele. Warto się więc zastanowić nad nowymi rozwiązaniami, które zmienią tak trudną sytuację.

Miejski Szpital Zespolony mieści się w trzech obiektach – przy ul. Bony, Mirowskiej oraz Mickiewicza. Uchwalony program naprawczy przypomina, że istnienie trzeciej z wymienionych placówek stoi pod znakiem zapytania. O komentarz poprosiliśmy dyrektora szpitala, Wojciecha Koniecznego.

– W tym roku program naprawczy został napisany w trudnych warunkach pandemii i braku jakiejkolwiek perspektywy finansowania. Szpital ma kontrakt do końca półrocza 2021 roku i nie wiemy, jakie pieniądze dostaniemy od lipca (co będzie decydujące w zakresie wykonania programu naprawczego lub też opracowania go na nowo). Pieniądze, które w tej chwili szpital dostaje, nie są wystarczające. Obecnie program naprawczy zakłada więc rozbudowę obiektu przy ul. Mirowskiej oraz likwidację placówki przy ul. Mickiewicza (na co mają być pozyskane fundusze unijne).

Strategiczne decyzje co do przyszłości Miejskiego Szpitala Zespolonego zostaną podjęte w przyszłym roku po tym, jak poznamy finansowanie przewidziane na najbliższe lata. Jeśli do tego dojdzie, będzie możliwe rozpoczęcie realizacji zadań, przewidzianych w programie naprawczym tj. utrzymanie szpitala w oparciu o zwiększony kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. W innym przypadku sytuacja szpitala będzie się pogarszać, co znacząco ograniczy funkcjonowanie placówki.

ABK

Skip to content