„Nie ważne jest to co się ma, ale czym się dzieli z innymi” – św. Jan Paweł II uczył nas, aby dobro okazywać innym przez całe życie. Jednym ze sposobów jest posługa wolontaryjna, którą w Częstochowie realizuje m.in. Fundacja dla Życia i Rodziny, której papież Polak patronuje.

W ramach realizowanego obecnie projektu fundacja zachęca wszystkich do praktykowania wolontariatu długoterminowego. Szczegóły prowadzonych działań przybliża prezes Grzegorz Nienartowicz:

– Realizujemy w tej chwili projekt o nazwie „Często pomagam”. Chodzi o rozwój wolontariatu na terenie Częstochowy i powiatu. Celem jest pobudzenie dotychczasowego działania w organizacjach pozarządowych, jak również w szkolnych kołach na rzecz wolontariatu długoterminowego. Łatwo jest się zaangażować w jakieś przedsięwzięcie „na chwilę”. Mamy natomiast w społeczeństwie taki problem zaangażowania się w pomoc systematyczną. W tym projekcie chodzi o naukę tej systematyczności.

Wolontariat polegać może zarówno na pomocy osobom starszym i potrzebującym, jak również na dbaniu o środowisko naturalne, czy też wspieraniu schroniska dla bezdomnych zwierząt. Choć form działalności jest wiele, idea dobroczynności pozostaje. W celu popularyzacji aktywności charytatywnej na terenie Częstochowy i regionu Fundacja dla Życia i Rodziny im. Jana Pawła II zorganizowała specjalne spotkanie dla nauczycieli:

– Mówimy o Korpusie Solidarności, szkolnych kołach Korpusu Solidarności, ponieważ będzie też temu towarzyszyła kampania społeczna. Będziemy starali się promować wolontariat długoterminowy również w skali całego kraju. Szkolenie związane z wolontariatem w szkole jest obecnie w trakcie realizacji. Nabór na szkolenia dla nauczycieli kontynuować będziemy w przyszłym roku.

Jedną z uczestniczek szkolenia dla koordynatorów wolontariatu była Laura Paludkiewicz z Zespołu Szkół nr 1 w Kłobucku:

– Jestem bardzo zadowolona, że takie szkolenie zostało przeprowadzone. Uzyskałam tutaj bardzo ciekawe informacje, z których na pewno skorzystam.

Wszelkie informacje dotyczące działalności częstochowskiej Fundacji dla Życia i Rodziny znajdują na stronie internetowej www.zyciacud.pl.

ABK

Skip to content