Prostszy wniosek o odroczenie płatności dla firm

Wzór uproszczonego formularza/Fot.:ZUS

Epidemia koronawirusa jest trudną sytuacją dla wszystkich. Wielu przedsiębiorców z powodu spowolnienia gospodarki oraz zawieszenia działalności usług z niektórych branż, zaczyna borykać się z coraz trudniejszymi sytuacjami finansowymi. Jedną z form pomocy ma być odroczenia składek na ubezpieczenia społeczne.

Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z takiego odroczenia, mogą skorzystać z uproszczonego wniosku, który jest dostępny na stronie internetowej ZUS.

– Wniosek jest przeznaczony dla wszystkich przedsiębiorców, niezależnie od sposobu prowadzenia przez nich księgowości. Aby wypełnić uproszczony wniosek, wystarczy jedynie podać podstawowe dane, w tym NIP, REGON lub PESEL. Należy w nim również zawrzeć uzasadnienie, w jaki sposób epidemia koronawirusa wpłynęła na sytuację finansową wnioskodawcy, że nie miał możliwości opłacenia w terminie należności. Ponadto wnioskujący musi zaznaczyć odpowiednią kratkę, w zależności od tego, o co wnioskuje, czy o odroczenie terminu płatności składek, czy zawieszenie układu ratalnego, bądź też o zawieszenie spłaty już posiadanej umowy o odroczenie – tłumaczyła Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Karencja w opłatach do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynosi trzy miesiące od daty złożenia wniosku. Dokument można przesłać na jeden z kilku sposobów:

– Dokument można przesłać elektronicznie – za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, pocztą tradycyjną lub złożyć w skrzynce dostępnej w placówce ZUS. Jeżeli ZUS pozytywnie rozpatrzy sprawę, wyśle do przedsiębiorcy umowę na wskazany przez niego adres e-mail lub pocztą. Po otrzymaniu umowy należy ją przejrzeć i podpisać, a następnie przekazać do ZUS. W czasie epidemii można wysłać skan, a oryginał dostarczyć później – dodała rzeczniczka ZUS.

Dodatkowo w planach jest całkowite zwolnienie najmniejszym firm z opłacania ZUS przez trzy miesiące. Chodzi tu o samozatrudnionych oraz mikroprzedsiębiorstwa, których przychody z powodu koronawirusa spadły o więcej niż 50%, w stosunku do lutego bieżącego roku.

BNO
Źródło: ZUS

Skip to content