Rozstrzygnięto przetarg na przebudowę pl. Orląt Lwowskich na Rakowie. Plac wypełni ozdobna zieleń, będzie nowa fontanna, a po zmroku iluminacja oświetli znajdujący się tam pomnik.

Po przebudowie na pl. Orląt Lwowskich powstanie przestrzeń przeznaczona wyłącznie dla ruchu pieszego o geometrii zbliżonej do obecnej. Okoliczni mieszkańcy przyzwyczajeni do obecności fontanny zastaną ją po remoncie zupełnie odnowioną. Obecna konstrukcja zostanie zastąpiona kompozycją kilkunastu pionowych strumieni wodnych, rozlokowanych w płaszczyźnie będącej zwieńczeniem placu od strony alei Pokoju. W obrębie placu znajdzie się także zdrój uliczny. Nadmiar wody z fontanny będzie odprowadzany do sieci kanalizacji deszczowej, a ze zdroju ulicznego – do kanalizacji sanitarnej.

Zbudowane zostanie przyłącze do tzw. pokoju technicznego zawierającego wszystkie urządzenia niezbędne do prawidłowego funkcjonowania fontann. Pokój techniczny będzie usytuowany we wschodniej części placu. Zainstalowane będzie nowe oświetlenie, a sam pomnik oświetli nowa iluminacja.

Na placu nasadzone zostaną żywopłoty strzyżone z irgi błyszczącej, od strony alei Pokoju przy fontannie będzie różana rabata, a w narożnikach placu pojawią się prostokątne rabaty ze strzyżonej lawendy w kolorze fiołkowym. Pomnik zostanie obsadzony różami, a jego tłem będzie cis w formie przeznaczonego do przycinania żywopłotu czterorzędowego. Po obu stronach placu oraz w pobliżu ławek wypoczynkowych na podwyższonych rabatach zaprojektowano nasadzenie z cisów oraz irgi w formie brył geometrycznych. Oprócz ławek na placu będą nowe kosze na śmieci oraz maszty flagowe.

Koszt przebudowy to blisko 1,3 mln zł, prace powinny zakończyć się pod koniec lipca.

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content