Przebudowa placu Orląt Lwowskich


Rozstrzygnięto przetarg na przebudowę pl. Orląt Lwowskich na Rakowie. Plac wypełni ozdobna zieleń, będzie nowa fontanna, a po zmroku iluminacja oświetli znajdujący się tam pomnik.

Po przebudowie na pl. Orląt Lwowskich powstanie przestrzeń przeznaczona wyłącznie dla ruchu pieszego o geometrii zbliżonej do obecnej. Okoliczni mieszkańcy przyzwyczajeni do obecności fontanny zastaną ją po remoncie zupełnie odnowioną. Obecna konstrukcja zostanie zastąpiona kompozycją kilkunastu pionowych strumieni wodnych, rozlokowanych w płaszczyźnie będącej zwieńczeniem placu od strony alei Pokoju. W obrębie placu znajdzie się także zdrój uliczny. Nadmiar wody z fontanny będzie odprowadzany do sieci kanalizacji deszczowej, a ze zdroju ulicznego – do kanalizacji sanitarnej.

Zbudowane zostanie przyłącze do tzw. pokoju technicznego zawierającego wszystkie urządzenia niezbędne do prawidłowego funkcjonowania fontann. Pokój techniczny będzie usytuowany we wschodniej części placu. Zainstalowane będzie nowe oświetlenie, a sam pomnik oświetli nowa iluminacja.

Na placu nasadzone zostaną żywopłoty strzyżone z irgi błyszczącej, od strony alei Pokoju przy fontannie będzie różana rabata, a w narożnikach placu pojawią się prostokątne rabaty ze strzyżonej lawendy w kolorze fiołkowym. Pomnik zostanie obsadzony różami, a jego tłem będzie cis w formie przeznaczonego do przycinania żywopłotu czterorzędowego. Po obu stronach placu oraz w pobliżu ławek wypoczynkowych na podwyższonych rabatach zaprojektowano nasadzenie z cisów oraz irgi w formie brył geometrycznych. Oprócz ławek na placu będą nowe kosze na śmieci oraz maszty flagowe.

Koszt przebudowy to blisko 1,3 mln zł, prace powinny zakończyć się pod koniec lipca.