Przeciwutleniacze: dlaczego antyoksydanty są tak potrzebne? Znaczenie dla organizmu

W dzisiejszych czasach coraz częściej mówi się o antyoksydantach i ich korzystnym oddziaływaniu na organizm. Są one pożądanymi związkami zarówno w produktach spożywczych, suplementach diety, jak i kosmetykach. Z całą pewnością odgrywają istotną rolę dla zdrowia naszego organizmu. Wcześniej warto się dowiedzieć, czym są reaktywne formy tlenu, jaki mają związek z antyoksydantami i dlaczego wszystkie te związki mają tak duże znaczenie przy współczesnym trybie życia.

Czym są reaktywne formy tlenu?
Reaktywne formy tlenu to cząsteczki tworzące się w ludzkim organizmie wskutek wielu czynników – ultradźwięków, promieniowania, ekspozycji na zanieczyszczenia, nadmiaru stresu czy nieprawidłowego odżywiania się. Są one potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jednak ich nadmiar szkodzi zdrowiu. Znacznie zwiększa bowiem ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych, takich jak:
– miażdżyca, choroba niedokrwienna serca i inne schorzenia układu krążenia
– choroba Parkinsona, choroba Alzheimera
– nowotwory
– depresja, zaburzenia lękowe i inne natury psychicznej
– obniżenie odporności
– nadwaga i otyłość, zaburzenia odżywiania
– problemy trawienne – zespół jelita drażliwego, zaparcia.
Dzieje się tak, ponieważ nadmiar reaktywnych form tlenu prowadzi do rozwoju stresu oksydacyjnego – braku równowagi między działaniem omawianych cząsteczek, a biologiczną zdolnością do szybkiej ich detoksykacji. Stres oksydacyjny jest także jedną z głównych przyczyn przedwczesnego starzenia się organizmu.

Czym są przeciwutleniacze?
Przeciwutleniacze, zwane również antyoksydantami, to grupa związków chroniących organizm między innymi przed reaktywnymi formami tlenu poprzez neutralizowanie ich. Tym samym hamują ich szkodliwe działanie oraz naprawiają spowodowane już uszkodzenia w organizmie. Antyoksydanty występują powszechnie w przyrodzie, dlatego przy połączeniu zdrowego trybu życia ze zbilansowaną dietą jesteśmy w stanie skutecznie chronić swój organizm. Omawiając temat wolnych rodników i starzenia się warto wiedzieć, jak zadbać o właściwą pielęgnację twarzy na wiosnę? 10 zasad pięknej cery sprawi, że długo będziemy cieszyć się estetycznym, młodym wyglądem.

Dlaczego antyoksydanty są tak potrzebne?
Spożywanie produktów bogatych w antyoksydanty sprawia, że reaktywne formy tlenu (w tym popularne wolne rodniki tlenowe) są usuwane z organizmu i nie mogą więcej powodować szkód. Przeprowadzono liczne badania, które wykazały, że regularne spożywanie przeciwutleniaczy zmniejsza ryzyko wielu chorób, wpływa pozytywnie na wygląd zewnętrzny i poprawia samopoczucie. Jeśli chcemy być zdrowi fizycznie i psychicznie, warto zwrócić uwagę na to, co jemy.

Naturalne źródła antyoksydantów
Naturalnymi i bezpiecznymi antyoksydantami są między innymi:
– beta-karoten – obecny w marchwi, dyni i innych roślinach o barwie żółtej, pomarańczowej lub czerwonej
– likopen – zawarty w pomidorach
– koenzym Q10 – dostępny głównie w postaci suplementów
– polifenole – zawarte w wielu owocach i warzywach, np. bakłażanach, jabłkach, wiśniach, winogronach i aronii
– witamina C – obecna w ogromnych ilościach w aceroli, czerwonej papryce, natce pietruszki
– witamina E – zawarta w jajach, orzechach, olejach roślinnych
– selen – w owocach morza, orzechach i rybach.
Suplementy diety o działaniu antyoksydacyjnym oferuje apteka wapteka.pl. Udowodniono, że działanie antyoksydacyjne wykazuje kilka tysięcy różnych związków naturalnie występujących w pożywieniu. Dzięki temu, z odrobiną motywacji nie powinno być problemu z włączeniem ich do swojej diety. Oczywiście, aby taka dieta była skuteczna, należy jednocześnie zrezygnować ze spożywania pokarmów przyczyniających się do tworzenia wolnych rodników tlenowych – tłuszczów trans, nadmiaru cukrów prostych czy alkoholu.

Skip to content