Przedostatni wakacyjny weekend – podsumowanie służb

Miniony weekend to intensywny czas pracy częstochowskich służb. Policjanci pracujący w terenie skontrolowali w tym czasie 266 pojazdów, ujawniając 136 wykroczeń w ruchu drogowym, w tym 75 przekroczeń prędkości.

Dodatkowo mundurowi przebadali 110 kierowców na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, zatrzymując cztery nietrzeźwe osoby.

– Ponadto w miniony weekend na terenie Częstochowy i powiatu miały miejsce 42 kolizje oraz cztery wypadki drogowe z udziałem samochodów. Dodatkowo w sobotnie popołudnie częstochowscy mundurowi wspólnie z policjantami ze śląskiego garnizonu oraz ościennych województw dbali o bezpieczeństwo zarówno pielgrzymów przybywających na Jasną Górę, jak i uczestników zaplanowanego zgromadzenia – mówił mł. asp. Kamil Sowiński z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

Dyżurni częstochowskiej Straży Miejskiej przyjęli w trakcie ostatniego weekendu niespełna 130 telefonicznych zgłoszeń od mieszkańców miasta. Najwięcej z nich dotyczyło zakłócania spokoju i porządku publicznego, a także spożywania alkoholu w miejscach publicznych.

W ciągu minionych trzech dni pracownicy Straży Miejskiej z referatu ds. monitoringu wizyjnego przeprowadzili osiem obserwacji, które wymagały interwencji. Siedem z nich zrealizowali strażnicy miejscy, a jedną – policja. Oprócz sytuacji zgłoszonych przez mieszkańców częstochowscy strażnicy podejmowali też własne działania podczas służby patrolowej. W miniony weekend strażnicy miejscy zabezpieczali m.in. kilka plenerowych wydarzeń. Nie odnotowano na szczęście poważniejszych incydentów – poinformował Artur Kucharski ze Straży Miejskiej w Częstochowie.

Nieco spokojniejszy, choć nie mniej prawowity weekend mieli częstochowscy strażacy. Pożary stanowiły jedynie część wszystkich podjętych interwencji.

– W przedostatni wakacyjny weekend na terenie Częstochowy i powiatu powstało 99 zdarzeń wymagających działań strażaków. Było to gaszenie dziewięciu pożarów, usuwanie skutków 85 miejscowych zagrożeń oraz wyjazdy do pięciu fałszywych alarmów. Obyło się bez poważniejszych interwencji – powiedział mł. bryg. Kamil Dzwonnik z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie.

Sierpień to czas pielgrzymkowego szczytu na Jasną Górę, który w tym roku jest dodatkowo utrudniony ze względu na szereg inwestycji drogowych prowadzonych w mieście. Stąd apel częstochowskich służb o szczególną ostrożność na ulicach oraz wyrozumiałość dla pątników.

BNO

Skip to content