Przedsiębiorcy porażeni cenami za prąd

Wysokie rachunki za prąd, podwyżka VAT, podwyżka ubezpieczenia, to problemy z którymi borykać się muszą polscy drobni przedsiębiorcy. Niedawno media społecznościowe rozgrzała informacja o zamknięciu małego rodzinnego sklepiku w Częstochowie. Niestety wiele wskazuje na to, że podobnych historii w tym roku będzie tylko więcej.

Zakończenie działalności ponad trzydziestoletniego niewielkiego, wielobranżowego sklepiku Jork, prowadzonego przez małżeństwo Rutkowskich, stało się w Częstochowie symbolem trudnej sytuacji wielu mikroprzedsiębiorców.

Zdaniem Anety Janik-Barciś, prezes zarządu częstochowskiego Związku Pracodawców i Przedsiębiorców, sytuacja państwa Rutkowskich to rzeczywistość wielu innych rodzin, których smutna historia nie przebiła się do mass mediów: – To co się dzieje obecnie na rynku niestety nie wróży nam niczego dobrego. Podwyżki cen prądu nie są jedynym czynnikiem zabijającym naszych przedsiębiorców. Firmy rodzinne, małe biznesy nie wytrzymują w tym niekorzystnym środowisku. Wszyscy to widzimy, wystarczy się przejść po częstochowskich alejach, zwłaszcza II Alei. Wiele kawiarni, barów czy klubów, funkcjonujących jeszcze w roku 2021 i 2022, dzisiaj stoi pustych. Mają jedynie wywieszoną karteczkę, informującą o możliwości wynajęcia lokalu.

Zapytana o obecną działalność w kwestii wspierania drobnych biznesów, prezes częstochowskiego oddziału potwierdziła prowadzenie wielu inicjatyw. Jednak te najważniejsze dla funkcjonowania biznesów decyzje nie są podejmowane na poziomie samorządowym, lokalnym, a krajowym: – Jako ZPP podejmujemy różne inicjatywy by pomóc naszym przedsiębiorcom. Niestety my mamy ograniczone możliwości i to centrala, ulokowana w Warszawie, także w naszym imieniu podejmuje dialog z rządem – nie zawsze skuteczny i owocny.

Co ciekawe opinie drobnych częstochowskich przedsiębiorców były podzielone. Nie wszyscy zgadzali się ze słusznością tez ZPP, szukając źródła problemów finansowych w niewłaściwym dysponowaniu budżetem lub zbytnim wydawaniem na prywatne potrzeby.

Przypomnijmy, że wprowadzone rządowe projekty dotyczące zamrożenia cen za prąd dotyczą tylko i wyłącznie gospodarstw domowych, do 2000 kWh rocznie. Przedsiębiorstwa, tak wielkie konsorcja jak i jednoosobowe firmy nie są włączone do ulgi.

Skip to content