fot. Przedszkole Sióstr Antoninek w Częstochowie

29 kwietnia premier Mateusz Morawiecki ogłosił zdjęcie kolejnych obostrzeń, wprowadzonych wcześniej z powodu epidemii koronawirusa. Jedno z nich dotyczy wznowienia działalności przedszkoli i żłobków w naszym kraju od 6 maja.

Działanie to będzie wdrażane w każdym mieście w inny sposób. W przypadku Częstochowy, jak mówi rzecznik Urzędu Miasta Włodzimierz Tutaj, każda z placówek będzie wznawiała działalność na własnych warunkach.

– Po decyzji o otwarciu przedszkoli i żłobków od 6 maja, przekazanej przez rząd RP, Wydział Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy zwrócił się do dyrektorów przedszkoli o zajęcie stanowiska w sprawie warunków, na jakich mogłyby wznowić swoją działalność – zaznacza rzecznik. – Urząd Miasta rozpoczął jednocześnie konsultacje z częstochowskim sanepidem – z uzyskanych informacji wynika, że szczegółowych wytycznych w tym zakresie należy oczekiwać od Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministerstwa Zdrowia. Póki co Ministerstwo Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej wydało wytyczne dla instytucji opieki nad dzieckiem do lat 3.

Częstochowskie przedszkola i żłobki zareagowały bardzo pozytywnie na wieść, że mogą znów działać. Przykładem jest Przedszkole Sióstr Antoninek, którego dyrektor, s. Sylwia Lamch, podkreśla, że dzieci cieszą się z możliwości powrotu do placówki.

– Dzieci bardzo cieszą się z tego powodu. Jesteśmy z nimi cały czas w kontakcie, więc wiem, że już tęsknią za przedszkolem. Rodzice również są za tym pomysłem – też bardzo cieszą się z powrotu dzieci do przedszkola.

Siostra zaznacza także, że przedszkole zamierza wprowadzić wszelkie niezbędne środki ostrożności.

– Ministerstwo Zdrowia przysłało nam wczoraj wytyczne, które będziemy sukcesywnie wprowadzać. Te wytyczne to m.in. ograniczenie wizyt osób z zewnątrz, ograniczenia związane z organizacją wydarzeń, takich jak nasza Przedszkoliadia, rozwieszanie plakatów z instrukcją prawidłowego mycia rąk oraz przeszkolenie dzieci w zakresie dezynfekcji. Ponadto chodzi o takie zalecenia, jak nieprzynoszenie przez dzieci własnych zabawek, szczególnie pluszowych, które trudno jest zdezynfekować.

Po uzyskaniu potrzebnych informacji od dyrekcji przedszkoli i żłobków oraz analizie zaleceń służb sanitarno-epidemiologicznych, Urząd Miasta Częstochowy przekaże w najbliższym czasie kolejny komunikat na temat terminu otwarcia i zakresu funkcjonowania tych placówek. W pierwszej kolejności przyjmowane będą te dzieci, których rodzice lub opiekunowie prawni złożą pisemne oświadczenie o powrocie do pracy zawodowej, która uniemożliwia sprawowanie opieki nad dzieckiem.

MSI

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content