Przedszkola w dobie Covid-u

Fot. gov.pl

Uczniowie klas 4-8 szkół podstawowych oraz ich starsi koledzy z ogólniaków, techników czy też zawodówek kształcą się zdalnie już od 24 października. Edukacja młodszych dzieci (z klas 1-3) w trybie online trwa natomiast od 9 listopada. Przedszkola do tej pory, choć z pewnymi wyjątkami, prowadzą zajęcia stacjonarnie.

O tym, jak sytuacja wygląda w częstochowskich placówkach miejskich mówi Rafał Piotrowski, pełniący obowiązki naczelnika wydziału edukacji urzędu miasta.

– Młodzież szkół podstawowych i ponadpodstawowych wciąż realizuje naukę zdalną, natomiast częstochowskie przedszkola pracują cały czas w trybie stacjonarnym. Radzą sobie wspaniale, a według dyrektorów i dyrektorek frekwencja dzieci, uczęszczających na zajęcia, nie jest mała. Niedawno otrzymaliśmy jednak informację, że z powodu zakażenia koronawirusem zajęcia w jednym z przedszkoli zostały zawieszone do 14 grudnia.

Zajęcia zawieszone zostały w Miejskim Przedszkolu nr 9 przy ul. Sabinowskiej, gdzie zakażenie patogenem wykryto u jednego z pracowników. Choć to nie jedyny przypadek w Polsce, większość tego typu placówek funkcjonuje bez przeszkód. Nauczyciele oraz rodzice przedszkolaków nie muszą się więc martwić, mówi minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

– Nie planujemy zawieszenia zajęć stacjonarnych w przedszkolach, ale wszystko uzależnione jest od pandemii koronawirusa. Fakt, że nie planujemy tego obecnie nie oznacza, że sytuacja się nie zmieni. Cały czas obserwujemy rozwój pandemii.

Wszystkie wytyczne dotyczące zasad funkcjonowania przedszkoli w czasie Covid-19 udostępnione są na stornie internetowej Głównego Inspektora Sanitarnego. To m.in. informacje, że: grupa dzieci wraz z opiekunem powinna przebywać w wyznaczonej oraz stałej sali (wietrzonej co najmniej raz na godzinę), natomiast rodzice mogą wchodzić z dziećmi do budynku z zachowaniem zasady – jeden rodzic z dzieckiem/dziećmi lub w odstępie od kolejnego rodzica 1,5 m, przy czym należy rygorystycznie przestrzegać wszelkich środków ostrożności (m.in. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).

ABK/IAR