Przez trud do gwiazd – częstochowski naukowiec otwiera własne Obserwatorium Astronomiczne

POLISH-Gwiazdozbiory.polnocne-720x558

Prace przy budowie Obserwatorium, które jest spełnieniem marzeń twórcy, trwały 17 lat. Od soboty do poniedziałku (6-8.06.2015) odbywać się będą Dni Otwarcia Obserwatorium Astronomicznego w Rzepienniku Biskupim (gm. Rzepiennik Strzyżewski, pow. tarnowski, woj. małopolskie). Inicjatorem jego powstania jest dr Bogdan Wszołek, astronom, pracownik Instytutu Fizyki AJD w Częstochowie.

Początki budowy Obserwatorium Astronomicznego w Rzepienniku Biskupim sięgają 1998 r. W tym długim czasie udało się zgromadzić znakomite urządzenia obserwacyjne. – O prestiżu naszego Obserwatorium decyduje przede wszystkim obecność dwóch wspaniałych, nowoczesnych anten radiowych, radioteleskopów – wyjaśnia Bogdan Wszołek. – Jedna z nich pracowała w Psarach koło Kielc, druga w Komorowie koło Ostrowi Mazowieckiej, obie wykonane przez tę samą amerykańską firmę. Ta druga to typowa wojskowa antena, wojskowe urządzenie najnowszej generacji z przeznaczeniem dla Armii Stanów Zjednoczonych.

Wśród zaproszonych gości nie zabraknie przedstawicieli świata nauki oraz innych specjalnych gości. Główne uroczystości 8 czerwca rozpoczną się koncelebrowaną polową Mszą św. pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego, ks. Stanisława Salaterskiego, po której prelekcje wygłoszą zaproszeni goście: ks. prof. Michał Heller (pracownik Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego, fundator i dyrektor Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, członek Papieskiej Akademii Nauk), prof. Virginia Trimble (z Kalifornii, której wykład przetłumaczy na j. polski prof. Bożena Czerny, specjalizująca się w strukturze i ewolucji gwiazd i galaktyk) oraz gen. Mirosław Hermaszewski (pierwszy i jedyny jak dotąd Polak, który odbył lot w kosmos).

– Wielka to będzie impreza. W ogóle nie wiem, czy kiedykolwiek w historii zdarzyło się, żeby pod otwartym niebem spotkało się kilkudziesięciu przedstawicieli Kościoła i jeszcze więcej przedstawicieli świata astronomicznego – mówi dr Wszołek. Prawdopodobnie w imprezie uczestniczyć będzie ok. 1000 osób, w tym zorganizowane grupy szkolne.

Budowę Obserwatorium dr Wszołek rozpoczął w 1998 r. przy wsparciu żony, Magdaleny Wszołek, i w oparciu o niewielkie rodzinne finanse. Wybudowany został zamknięty budynek główny oraz dwie kopuły, które mieszczą teleskopy.

Na Dni Otwarcia Obserwatorium Astronomicznego zapraszają Magdalena i Bogdan Wszołkowie oraz Marek Kraś, wójt gminy Rzepiennik Strzyżewski. Obserwatorium otrzyma imię Królowej Jadwigi.

Krzysztof Rygalik

            Pogram imprezy:

6 czerwca – 9.00-13.00 – Astronomiczny Bieg Przełajowy

9.00 – Rejestracja

10.00 – start biegu (dystans 5 kilometrów)

7 czerwca – 16.00-22.00 – Piknik kosmiczny „Space Station III”

16.00 – Warsztaty edukacyjne/wykłady

17.00 – Konkurs plastyczny/obserwacje Słońca

Warsztaty rakietowe, ognisko, obserwacje nieba

8 czerwca – 11.00-16.00 – Uroczyste otwarcie obserwatorium

11.00 – Ceremonia otwarcia i nadanie imienia Królowej Jadwigi

13.00 – Wystąpienie i wykłady zaproszonych gości

15.00 – Część artystyczna

Skip to content