Od 1 czerwca 2020 roku w Kościele katolickim na terenie Polski obowiązuje Dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski o przeprowadzaniu rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego. Nowe zasady zastąpiły przepisy obwiązujące od trzydziestu lat.

Celem regulacji z dnia 26 listopada ubiegłego roku, które obowiązują od początku czerwca, jest dostosowanie przepisów prawa partykularnego do nowych wyzwań, z którymi narzeczeni i duszpasterze stykają się w zmieniającej się sytuacji religijnej, społecznej i cywilnoprawnej. Więcej na temat nowych przepisów mówi ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik archidiecezji częstochowskiej.

– W wielu mediach można było usłyszeć, że Dekret wprowadzi w Kościele rewolucję. Miało być trudniej, a ksiądz miał pytać parę o więcej rzeczy. Naprawdę nie zmieniło się jednak wiele. Pewne rzeczywistości, które wyniknęły z upływem czasu, wymagały doprecyzowania. Instrukcja z 1986 roku nie przewidywała małżeństw konkordatowych czyli wyznaniowych, które wywierają skutki cywilne. Większa mobilność współczesnego świata wpływa też na zawieranie małżeństw mieszanych, także wyznaniowo. Wcześniej takie sprawy powodowały komplikacje, dlatego należało je uregulować. Także samo przygotowanie do małżeństwa musi dziś uwzględniać te kwestie, które później znajdują swój oddźwięk w procesach unieważnienia małżeństwa. Tym kwestiom, które najczęściej były podnoszone, trzeba było się bardziej przyjrzeć i szczególnie je opracować.

Jak dodaje ks. Mariusz Bakalarz, dekret zmierza do tego, aby formalności stały się dialogiem kapłana z narzeczonymi. Rozmowa w kancelarii parafialnej ma być jedną z form duszpasterstwa, a nie biurokracją. Pamiętajmy, że przygotowanie do małżeństwa to jednak nie tylko kwestia formalna, ale również przygotowanie kanoniczno-duszpasterskie. Nauki przedmałżeńskie, tzw. prekany mają pomóc przyszłej parze młodej w rozeznaniu czy rzeczywiście jest powołana do sakramentu tak, jak to sobie zamyślił Bóg. Z tego właśnie powodu spotkania formacyjne trwają odpowiednią ilość czasu. Z uwagi na wprowadzony w Polsce stan epidemii koronawirusa, na kilka tygodni porządek ich organizacji musiał zostać zmieniony, o czym mówi ks. Robert Grohs, kierownik Referatu Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Częstochowskiej. Kapłan wyjaśnia również system prowadzenia prekanów.

– Nauki przedmałżeńskie składają się z trzech części: wykładowej, spotkań z doradcą życia rodzinnego oraz modlitwy podczas Dnia Skupienia. Na prekany można się zgłosić najpóźniej na 3 miesiące przed ślubem. W tym roku po Wielkanocy nie można było prowadzić normalnych spotkań w ośrodku Nazaret. Część par zgłasza się na nauki z wielomiesięcznym wyprzedzeniem, dlatego przesunięcie terminu nie było dla nich problemem. Dla narzeczonych, którzy z pewnych przyczyn zgłosili się ‘na ostatnią chwilę’, część zajęć przygotowana była w wersji online.

Szczegółowe informacje dotyczące formacji przed zawarciem sakramentu małżeństwa dostępne są na stronie internetowej Archidiecezjalnego Duszpasterstwa Rodzin Nazaret.

Więcej informacji na temat Dekretu ogólnego Konferencji Episkopatu Polski przeczytać można na fiat.fm.

ABK

Skip to content