Przyjdź, oddaj krew i uratuj życie

Jeszcze niedawno Polacy przelewali krew za Niepodległą Polskę. Teraz oddając krew, możemy stać się bohaterami, ratując zdrowie i życie innych.

Jeśli czujesz, że z twoim zdrowiem wszystko w porządku, masz od 18 do 60 lat i ważysz nie mniej, niż 50 kg to we wtorek 9 listopada między godz. 9:00 a 16:00 przyjdź na Plac Biegańskiego, aby oddać najcenniejszy lek, jakim można się podzielić, czyli własną krew. Mogą ją oddać wszystkie zdrowe osoby, także regularni krwiodawcy.

– Aby oddać krew, należy o siebie uprzednio zadbać. Trzeba przede wszystkim dobrze nawodnić organizm, a dzień przed donacją starać się zdrowo i niskotłuszczowo odżywiać. Różnica między pobieraniem krwi do badań a oddawaniem jej dla innej osoby polega na tym, że tutaj krwi nie oddajemy na czczo. Przed jej oddaniem należy zjeść syte, aczkolwiek nietłuste śniadanie. Potrzebna jest każda grupa krwi – mówił Piotr Gajda, koordynator oddziału Klubu Honorowych Dawców Krwi Częstochowski Legion.

Pobierana krew w pierwszej kolejności jest badana. Jeśli wszystkie wyniki będą pomyślne, trafia ona do separatorów. Każda dawka krwi, która jest oddawana w krwiobusie, jest dzielona na trzy składniki.

– Te składniki są odseparowane w specjalnych probówkach tak, aby jej poszczególne składniki, np. osocze czy płytki trafiały do konkretnych potrzebujących – dodał koordynator.

Na miejscu będzie dostępna strefa edukacyjna o krwiodawstwie, a także upominki i słodycze dla krwiodawców. Warto też dodać, że za oddanie krwi przysługują dwa dni wolne od pracy.

BNO

Skip to content