Przypatrujcie się swojemu powołaniu: bp Przybylski do katechetów

W sobotę 1 września w kościele seminaryjnym odprawiona została Msza św. w intencji katechetów z okazji rozpoczynającego się roku szkolnego. Mszę odprawił oraz homilię wygłosił bp Andrzej Przybylski. – Chciałbym, aby ta Eucharystia była dziękczynieniem za Waszą pracę katechetyczną do chwili obecnej i za wieloletnie wysiłki. Dziękujemy też za tych, którzy po raz pierwszy stają w szeregi katechetów i podejmują te niesłychanie ważną misję. Dziękujemy też Panu Bogu z góry za każde doświadczenie, które dla nas przygotował  – mówił na początku Eucharystii bp Przybylski.

W homilii zwrócił się do licznie zgromadzonych katechetek i katechetów z bardzo ważnym przesłaniem: – Zanim przyjdą do Was dylematy dydaktyczne, administracyjne, regulaminowe, to przypatrzcie się swojemu powołaniu, czemu służycie i do czego powołał was Pan. Jak źle przygotujesz katechezę, jak zgorszysz któregoś ze swoich uczniów, to możesz przeszkodzić mu się zbawić i przyczynić się do jego potępienia – mówił w homilii bp Przybylski. Przestrzegał także przed pychą oraz zachęcał do tego, aby uświadomić sobie, że w tej szczególnej posłudze chodzi o życie wieczne, a nie o piękną katechezę i wzorowy konspekt. – Bądźcie pokorni, ale nie fałszywie. Niech pokora nie będzie dla was jednak alibi, aby się nie odezwać, żeby nie obronić Kościoła, choć to będzie kosztować. Niech będzie świadomością, że ja jestem grzesznikiem, a On jest wielki i da mi moc – zakończył bp Przybylski.

W Mszy św. wzięło udział około 300 katechetów i katechetek, którzy nauczają w rożnych szkołach naszej archidiecezji. W archidiecezji częstochowskiej religii naucza około 700 nauczycieli, w tym 270 księży i 440 katechetów świeckich i zakonnych.

Według informacji przekazanych KAI przez Komisję Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski,  religii w polskich szkołach uczy łącznie 31 tys. 353 katechetów: 18 tys. 349 osób świeckich, 9753 księży diecezjalnych, 2228 sióstr zakonnych, 1006 zakonników oraz 17 diakonów i alumnów.

PNP

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content