Początki II wojny światowej w okolicach Częstochowy to temat prelekcji, która wygłoszona zostanie 14 października w Przystanku Historia mieszczącym się przy al. NMP 52. O trudnych czasach jednego z największych w dziejach konfliktów zbrojnych opowiadać będzie Adam Kurus z Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Początek spotkania o godz. 18.00.

Tematem przewodnim prelekcji będą Krzepice. Małe miasteczko, które stało się istotnym punktem na mapie wojskowej zarówno dla strony polskiej, jak i niemieckiej – mówi historyk dr Adam Kurus:

– Było ono na styku dwóch polskich armii – Łódź oraz Kraków. Można powiedzieć, że stało się takim małym Wieluniem. Mało kto wie, ale Krzepice bardzo ucierpiały już podczas pierwszych godzin II wojny światowej.

Wykład zapoczątkuje cykl wydarzeń poświęconych czasom wojennym w regionie częstochowskim. Udział w spotkaniach jest bezpłatny:

– Będą to nie tylko działania wojenne z września 1939 roku, ale również okres okupacji, Armia Krajowa, konspiracja, czy też zbrodnie niemieckie. Wykłady będą odbywać się co ok. 3 tyg. Kolejny wykład odbędzie się natomiast wcześniej, ponieważ już 21 października.

Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. gen. Janusza Gąsiorowskiego w Częstochowie to miejsce rozwijania zainteresowań pasjonatów historii, uczniów oraz świadków minionych wydarzeń. Odbywają się tu zarówno zajęcia edukacyjne, konferencje naukowe, czy spotkania tematyczne, jak również wydarzenia rocznicowe. Prezentowane są też wystawy, książki oraz gry wydawane przez IPN. Wszystkie podejmowane inicjatywy mają na celu popularyzację historii Polski.

ABK

Skip to content