W Filharmonii Częstochowskiej wręczono dziś (8 kwietnia) honorowe statuetki Władysława Biegańskiego. Tę najbardziej prestiżową nagrodę przyznawaną przez Towarzystwo Lekarskie Częstochowskie otrzymało 25 osób. Wśród nich byli oczywiście lekarze, społecznicy, historycy, którzy promują wartości i normy jakie wyznaczył w swojej działalności Władysław Biegański.
Jedną z nagrodzonych była dr Jolanta Warzycha, która nie kryła wzruszenia po otrzymaniu unikatowej statuetki. – To moja pierwsza nagroda. Cieszę się, bo to ogromne wyróżnienie, ale i mobilizacja do dalszej pracy na rzecz częstochowskiej medycyny. Jestem już od wielu lat poruszona myślą Biegańskiego i mam nadzieję, że umiejętnie wcielam ją w swoje zawodowe życie – podkreślała dr Warzycha.
W kapitule przyznającej nagrody znalazła się dr Wanda Terlecka – prezes Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich. Dla niej Władysław Biegański to autorytet, który powinien stać się dla młodych adeptów sztuki medycznej wzorem do naśladowania. – Człowiek jest osobą. Cały człowiek to integralna całość: ciało, psychika i dusza. Tak należy patrzeć na człowieka. Każdy lekarz powinien tak się wychowywać, żeby widzieć człowieka, szanować go i jemu służyć, przez to będzie rozwijać się również człowieczeństwo lekarza. Uważam, że myśli i aforyzmy Biegańskiego dziś trafią do młodych lekarzy, ale najważniejsze aby zapamiętali, że nie może być dobrym lekarzem, kto nie jest dobrym człowiekiem – podkreśla dr Terlecka.
Po wręczeniu nagród rozpoczęła się konferencja pt. „Doktor Władysław Biegański. Biegański i jego epoka. Filozofia i etyka w medycynie wczoraj i dziś” . Wykładowcy akademiccy, lekarze i historycy przyglądali się różnym aspektom życia i działalności dr. Biegańskiego. Prof. Urszula Cierniak z Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie zwróciła uwagę na aforyzmy i złote myśli wybitnego lekarza. – Przygotowałam swój wykład we współpracy z prof. Bolesławem Lichtermanem z Moskwy. Nasze wystąpienie dotyczyć będzie pobytu Biegańskiego w Rosji. Z zawodu jestem rusycystką i niesamowite jest dla mnie, że ten pobyt dr Władysława w Rosji miał dla niego takie duże znaczenie jako dla lekarza – dzieliła się prelegentka.
Nad całością wydarzeń poświęconych 100 rocznicy śmierci Władysława Biegańskiego czuwa Towarzystwo Lekarskie Częstochowskie i jej prezes dr Beata Zawadowicz. – Przygotowania do obchodów rozpoczęliśmy już 2 lata temu. Ta edycja z wielu względów jest wyjątkowa. Przyznaliśmy więcej nagród. Jest także więcej prelegentów, również z zagranicy. Biegański jest dla nas wzorem i wszystkie działania tegorocznych obchodów jest po to, aby go uhonorować i przypominać o nim. Chcemy, aby nikt nigdy nie zapytał: a kto to jest Biegański? – tłumaczy dr Zawadowicz.
Z inicjatywy Towarzystwa Lekarskiego Częstochowskiego, Polskiego Towarzystwa Lekarskiego i Okręgowej Izby Lekarskiej w Częstochowie w dniu 4 listopada 2016 r. Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2017 Rokiem Władysława Biegańskiego, by w setną rocznicę jego śmierci oddać należny hołd zasłużonemu lekarzowi, który swoje życie poświęcił dobru wspólnemu.