Pszczoły, osy, szerszenie – jak bezpiecznie się przy nich zachowywać?

Pszczoły to niesamowicie pożyteczne zwierzęta. To dzięki nim możemy oglądać zielone i kwieciste krajobrazy. Nie zmienia to jednak faktu, że przy obcowaniu z pszczołami należy zachować odpowiednie środki ostrożności. Dotyczy to również os i szerszeni.

Lato to okres kiedy częściej mamy do czynienia z latającymi owadami. Pomimo że są małe, to dla wielu z nas mogą stanowić niebezpieczeństwo (np. z powodu uczulenia). Dlaczego pszczoły mogą czasami atakować ludzi? Wyjaśnia to Andrzej Adamczyk, prezes Koła Pszczelarzy w Częstochowie:

Pszczoły to zwierzęta nieoswajalne, ponieważ żyją dość krótko, około miesiąca. Za każdym razem gdy pszczelarz zagląda do ula, to pszczoła widzi obcą gębę. Przy pracach w ulu można przez nieuwagę zgnieść pszczołę i to powoduje agresję. One natychmiast wyczuwają, że jednej z ich koleżanek stała się krzywda.

Jak podkreślił Andrzej Adamczyk, pszczoły są bardzo pożyteczne i nastawione na pracę, a nie na atakowanie człowieka. Nie zmienia to jednak faktu, że owadów lepiej nie prowokować. Powinno się do nich podchodzić spokojnie z wykorzystaniem odpowiedniego sprzętu, dodaje pszczelarz:

Przede wszystkim trzeba zachować spokój. Nie można przychodzić do pszczół ze stresem. Należy przygotować podkurzacz, w którym rozpala się próchno, które uspokaja pszczoły. Druga sprawa to odpowiedni strój. Powinien on zabezpieczać twarz, okolice oczu, ust, uszu. Siatka, kapelusz, bluza, powinny być w pogotowiu.

Osy i szerszenie – choć podobne z wyglądu – są bardziej agresywne i przysparzają więcej kłopotów. Może się zdarzyć, że zbudują swoje gniazdo na naszej posesji czy budynku. Ich usuwaniem zajmuje się m.in. straż pożarna. Mł. br. Kamil Dzwonnik z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie mówi o tym, jak wygląda taka interwencja:

Straż pożarna w każdym przypadku bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia ludzi udziela pomocy, więc pojawiamy się również przy takich zdarzeniach. Udzielanie pomocy w tym zakresie odbywa się zgodnie z wprowadzoną przez Komendę Główną PSP procedurą zasady postępowania podczas interwencji prowadzonych w związku z zagrożeniem od rojów lub gniazd owadów błonkoskrzydłych. Obowiązek usuwania takich gniazd spoczywa jednak na zarządcach i właścicielach budynków.

Gniazd tych owadów nie powinno się usuwać samemu. Jak dodaje Kamil Dzwonnik, mogą stanowić poważne zagrożenie:

Spośród owadów błonkoskrzydłych największe zagrożenie stanowią szerszenie. Ich jad jest silny i po takim ukąszeniu należy skontaktować się ze służbą zdrowia. Przed przybyciem należy zdezynfekować miejsce i zastosować zimne okłady. Nie powinniśmy zbliżać się do gniazda na odległość mniejszą niż 20 metrów. Nie należy również samemu go usuwać i drażnić owadów. Należy ostrzec osoby, które zbliżają się do gniazda.

Dbajmy o własne bezpieczeństwo. Zachowujmy odpowiednie środki ostrożności, aby ograniczyć ryzyko użądlenia, zwłaszcza latem, w okresie wzmożonej aktywności owadów.

WB

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content