Dla wielu osób wakacje to czas wyjazdów na zorganizowane wczasy, obozy czy kolonie. W tym czasie na polskich drogach spotkać można wiele autokarów przewożących grupy na wycieczki. W związku z tym policja szczególną uwagę zwraca na kontrolę autokarów oraz kierowców wiozących dzieci i dorosłych na letni wypoczynek.

W wielu miejscach w Polsce przygotowanych zostało wiele miejsc, w których funkcjonariusze drogówki mogą skontrolować pojazd przed wyruszeniem w trasę. Gdzie znajduje się punkt w Częstochowie i co trzeba zrobić aby zgłosić kontrolę autokaru mówi, podkom. Sabina Chyra-Giereś, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie:

– W Częstochowie miejscem wyznaczonym jest parking przy Rynku Wieluńskim. Żeby zgłosić chęć sprawdzenia przewoźnika przed podróżą, organizator wycieczki, opiekun czy też rodzic powinien zadzwonić kilka dni wcześniej do oficera dyżurnego pod numer 47 85 812 55 i ustalić szczegóły. W czasie kontroli funkcjonariusze sprawdzą przede wszystkim trzeźwość kierowcy, dokumenty i stan techniczny pojazdu. Jeśli policjanci otrzymają informację kilka dni przed planowaną kontrolą, będą w stanie odpowiednio zaplanować służbę, co na pewno usprawni wykonanie tych czynności już na miejscu, już w dniu wyjazdu.

Punkt kontroli autokarów znajduje się również w Kłobucku. Mówi o nim asp. Kamil Raczyński z Komendy Powiatowej Policji w Kłobucku:

– W trakcie prowadzonych kontroli mundurowi sprawdzają również uprawnienia oraz trzeźwość kierowców. Organizatorów wypoczynku dla dzieci, ich opiekunów i rodziców, którzy chcieliby aby policjanci skontrolowali autokar przewożący dzieci, prosimy o wcześniejsze poinformowanie o takiej potrzebie, najlepiej z co najmniej 5 dniowym wyprzedzeniem. Oczywiście w uzasadnionych przypadkach sprawdzenia autobusów będą również wykonywane na trasie ich przejazdów. Informacje dotyczące kontroli autokarów można przekazywać osobiście w Komendzie Powiatowej Policji w Kłobucku lub telefonicznie od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7.30 do 15.30 w sekretariacie Wydziału Ruchu Drogowego Kłobuckiej Policji, numer telefonu to 47 85 82 290.

Kontrole autokarów przewożących dzieci na wypoczynek przeprowadzają na terenie Częstochowy i powiatu także funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego. Na stronach internetowych policji można znaleźć wykaz wszystkich punktów kontroli w województwie śląskim.

KKO

Skip to content