Punkty Szczepień Masowych również w Częstochowie

Punkty Szczepień Masowych/fot. WSS w Częstochowie

Polska służba zdrowia staje na skraju załamania. Zajęte łóżka, likwidacja niektórych oddziałów i odwoływane zabiegi to niektóre z wielu problemów, które od roku jeszcze bardziej pogłębia sytuacja epidemiczna. Zgodnie z kolejną fazą realizacji Narodowego Programu Szczepień w Częstochowie pojawią się dodatkowe punkty podawania preparatów przeciwko Covid-19.

Oprócz istniejących już punktów szczepień preparat podawany będzie na terenie powiatu w dodatkowych miejscach. Jednym z nich jest Wojewódzki Szpital Specjalistyczny przy alei Pokoju. O szczegółach mówi dyrektor placówki Zbigniew Bajkowski:

– Decyzję dotyczącą organizacji Masowych Punktów Szczepień podjęło Ministerstwo Zdrowia. Odpowiedzialnymi za organizację takich punktów są jednostki samorządu terytorialnego. W naszym przypadku jest to Urząd Miasta Częstochowy. W związku z tym prezydent miasta zwrócił się do nas z zapytaniem, czy weźmiemy udział w tej inicjatywie. Zgodziłem się. Następnie wybraliśmy odpowiednie miejsce, ponieważ według wymogów w takim punkcie dziennie powinno się szczepić ok. 500 osób. Odpowiednią okazała się placówka przy alei Pokoju.

Kolejny Punkt Szczepień Masowych powstanie w Miejskim Szpitalu Zespolonym. Do tej pory pracownicy służby zdrowia szczepili pacjentów w placówkach przy ul. Mirowskiej oraz Bony. W przypadku dostępności produktu dziennie szczepiono ok. 400 osób. – Już niedługo wynik będzie jeszcze lepszy – tłumaczy dyrektor szpitala Wojciech Konieczny:

– Punkty, które działają obecnie w naszym szpitalu to tzw. szczepienia populacyjne. Te grupy, które wiekowo mają być szczepione, są szczepione właśnie w tych punktach. Dodatkowo szczepione są osoby z tzw. grupy zero, nauczyciele czy osoby, które przyjmują drugie dawki. Niedługo ma się rozpocząć akcja masowych szczepień. W związku z tym potrzebujemy zwiększyć ilość punktów szczepień. Jeśli szczepienia populacyjne się zakończą, funkcję masowych przejmą również te punkty.

Punkty Szczepień Masowych rozpoczną działalność 19 kwietnia.

ABK