Fot. ZUS

12 stycznia Powiatowy Urząd Pracy w Częstochowie ogłosił nabory na dofinansowania dla samozatrudnionych i organizacji pozarządowych kosztów wynagrodzeń oraz składek na ubezpieczenie społeczne. O dofinansowanie mogą się także starać mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa.

– Dla organizacji pozarządowych mamy też wsparcie w postaci pożyczek. Podobnie dla mikroprzedsiębiorców, którzy mogą pożyczyć 5 tys. zł. To kolejna pula środków z tzw. tarczy antykryzysowej. Przypomnę, że w ubiegłym roku na realizację tych wszystkich form wydatkowaliśmy prawie 145 mln zł. Pod koniec grudnia rozpoczęliśmy nabory na dotacje w wys. 5 tys. m.in. dla branży handlowej, hotelarskiej i turystycznej. Wnioski można składać od 18 grudnia. W styczniu zostały już wypłacone pierwsze środki w postaci tego wsparcia. Przypominam jednak, że dofinansowania te mogą być wpłacane jedynie raz. Te osoby, które w ubiegłym roku skorzystały z tego wsparcia, w tym roku nie mogą tego zrobić – tłumaczył Andrzej Zaguła, rzecznik prasowy Powiatowego Urzędu Pracy w Częstochowie.

Wiele osób decyduje się na prowadzenie działalności jednoosobowej z uwagi na pandemię, a co za tym idzie niestabilny rynek pracy i coraz większe bezrobocie w częstochowskim regionie.

– Bezrobocie niestety wzrosło. Nie są to jednak tak wyraźne wzrosty, jak się wszystkim wydawało. Przypomnę, że pod koniec grudnia 2020 roku w Państwowym Urzędzie Pracy w Częstochowie było zarejestrowanych 8360 bezrobotnych osób, z czego 4732 osoby z miasta, a 3620 osób z powiatu. Dla porównania, na koniec grudnia 2019 roku mieliśmy w całym PUP-ie 5906 osób, z czego z miasta – 3228, a z powiatu – 2678 osób. Wynika z tego, że obecnie mamy wzrost o ponad 2 tys. osób, względem roku poprzedniego. Bezrobocie cały czas rośnie i jeszcze w pierwszych miesiącach tego roku będziemy odczuwali tego skutki. Miejmy nadzieję, że szczepionki poprawią tę sytuację – dodał Andrzej Zaguła.

Wiele osób z Częstochowy i okolic, które zasiliło pulę osób bezrobotnych to m.in. byli pracownicy branż gastronomicznej oraz fitness.

BNO

Skip to content