Puste miejsce po Dziewczynce z gołębiami

Kradzież, czy przeniesienie w inne miejsce? – zastanawiali się częstochowianie widząc w III Alei NMP puste miejsce po jednej z najbardziej rozpoznawalnych fontann w mieście – Dziewczynce z gołębiami. Ten bardzo charakterystyczny element architektury głównej arterii spacerowej Częstochowy zniknął kilka dni temu. Na szczęście jest to tylko czasowe zniknięcie.
– O los fontanny Dziewczynka z gołębiami nie ma się co niepokoić – wyjaśnia Marcin Breczko z częstochowskiego magistratu. – Fontanna przechodzi swoją pierwszą w życiu renowację. Wykonawca rzeźby firma Brązart S.C. z Pleszewa zajmie się teraz jej czyszczeniem i patynowaniem tak, żeby Dziewczynka z gołębiaio za kilka tygodni mogła wrócić na swoje miejsce.
Koncepcję plastyczną fontanny opracował częstochowski artysta malarz Władysław Ratusiński. Dziewczynkę z brązu karmiącą gołębie wyrzeźbiła Ewa Maliszewska, autorka figurek do oscarowego “Piotrusia i wilka” – filmu lalkowego, który powstał w łódzkiej wytwórni Se-ma-for.
Fontanna, podobnie jak pozostałe zacznie działać, tak jak w latach ubiegłych w pierwszy majowy weekend. Na bieżące utrzymanie fontann w 2019 roku zabezpieczono w budżecie miasta prawie 85 tys. zł.

ZD

Skip to content