Fot. Radio Fiat

W Częstochowie powstaje pierwszy quest – gra terenowa, która łączy zabawę z nauką. Uczestnicy mogą – w łatwy i przyjemny sposób – poznać lokalne środowisko przyrodnicze, zabytki oraz inne pamiątki kultury. Pierwszy dotyczyć będzie terenu dzielnicy Wyczerpy-Aniołów.

Nie wszystkie miejsca budzą zachwyt spacerowiczów, ale niektóre, choć pozornie mało atrakcyjne, kryją ciekawą historię. Wyjątkowość takich terenów odkrywana jest m.in. poprzez questy, tworzone w celu zwrócenia uwagi na dziedzictwo lokalne. Jak mówi Anna Herman z Częstochowskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych PERASADA, pomysł stworzenia questu jest wynikiem współpracy z krakowską Fundacją Mapa Pasji, odpowiedzialnej za przygotowywanie questów w całej Polsce.

– Quest będzie dotyczył dzielnicy Wyczerpy-Aniołów. Trzeba przejść pewną historię związaną z Wyczerpami. To niezwykle ciekawa forma zwiedzania dzielnicy mając do pomocy aplikację lub ulotkę. Zwiedzać można indywidualnie lub w gronie rodziny czy przyjaciół. Gdy aplikacja się pojawi, zaczniemy promocję, aby każdy wiedział jak dołączyć do zabawy.

Trasa przebiegająca przez dzielnicę Wyczerpy-Aniołów pojawi się w aplikacji mobilnej „Questy – Wyprawy Odkrywców”. Krzysztof Florys z Fundacji Mapa Pasji tłumaczy, że przejście questu daje nie tylko satysfakcję, ale prowadzi też do skarbu.

– Po trasie prowadzą nas wiersze, które zawsze o czymś opowiadają. Tak jak w tym przypadku o ciekawostkach dzielnicy Wyczerpy-Aniołów. Co chwile są jakieś zagadki, np. trzeba coś policzyć czy dostrzec szczegóły w architekturze danego budynku. Wyniki tych obserwacji zapisujemy jako odpowiedzi na zagadki. Bierzemy z nich litery do hasła głównego, klucza do otrzymania skarbu, którym jest pieczątka questu.

Questy to nie jedyna forma gry edukacyjnej w terenie. Na świecie popularna jest również zabawa w „Opencaching” oraz „Geocaching”. Więcej na ten temat mówi Piotr Jędryka, którego głos może być znany słuchaczom z popołudniowego pasma Radia Fiat.

-Opencaching.pl jest polski i darmowy. Gra polega na odnajdywaniu skrzynek, które są skarbami. Najpierw trzeba zalogować się na stronie, aby dostać wskazówki, gdzie taką skrzynkę można znaleźć. Skrzynki przeważnie znajdują się w bardzo ciekawych miejscach, na dworze. W Częstochowie jest ich aż kilkaset, jednak są dobrze ukryte. Odnajdywanie ich to dobra zabawa i zwiedzanie ciekawych miejsc. Skrzynki znajdują się nawet na trasie Ekstremalnej Drogi Krzyżowej niedaleko Łodzi.

Gra terenowa ułatwia poznanie historii danego miejsca w ciekawy sposób, a do tego bawi oraz integruje różne grupy społeczne.

ABK

Skip to content