Radio dobrze nastawione, czyli Światowy Dzień Radia

Radio, jakie jest, każdy słyszy. Nie każdy jednak wie, że 13 lutego obchodzony jest światowy dzień tego medium. Jego historia sięga XX wieku i została zapoczątkowana serią odkryć oraz doświadczeń kilku cenionych wynalazców. W Polsce historia radia sięga 1923 roku, kiedy to założono Polskie Towarzystwo Radiotechniczne.

Jednym z pierwszych i cenniejszych rodzimych nagrań radiowych jest głos marszałka Józefa Piłsudskiego, zarejestrowany w 1925 roku na gramofonie akustycznym, wówczas jednym z najnowocześniejszych urządzeń do utrwalania i odtwarzania dźwięku.

– Stoję przed jakąś dziwaczną trąbą i myślę, że głos mój ma się oddzielić ode mnie i pójść gdzieś w świat beze mnie, jego właściciela. Zabawne pomysły mają ludzie! Najzabawniejsza jest jednak myśl, że kiedy mnie już nie będzie, głos pana Piłsudskiego sprzedawanym będzie za trzy grosze gdzieś na jarmarkach, prawie na funty, jak pierniki, prawie na łuty, jak jakie cukierki – mówił w archiwalnym nagraniu marszałek Józef Piłsudski.

Już na początku istnienia radia było ono uznawane za przełom w docieraniu do odbiorców. Dzięki niemu informacje zaczęto przekazywać o wiele szybciej, niż miało to miejsce w prasie czy korespondencji telegraficznej. To dzięki radiu zapoczątkowano relacje sportowe czy koncerty na żywo, dające słuchaczom możliwość śledzenia wydarzeń w czasie rzeczywistym. Radio, tak, jak każde inne medium, niesie ze sobą określony przekaz.

– Radio to głos, dźwięk i muzyka. Stanowi przekaz (w tym przekaz myśli). W przypadku Radia Fiat oraz innych rozgłośni katolickich jest to też przekaz Dobrej Nowiny. Docieramy w ten sposób do wszystkich, którzy tego radia słuchają. Zarówno do tych, którzy włączą je celowo, jak i tych, którzy uruchomią je przez przypadek. Tych drugich być może przytrzyma dobra muzyka i zostaną przy dobrym słowie, a być może zatrzyma ich dobre słowo i zostaną przy dobrej muzyce – powiedziała Aleksandra Mieczyńska, zastępca dyrektora Radia Fiat.

Częstochowska radiofonia miała swego czasu dość bogatą historię. Obok Radia Fiat, będącego najstarszą rozgłośnią w regionie nadającą na żywo pełne pasmo antenowe, można wymienić także nieistniejące rozgłośnie, takie, jak Radio Marconi, Radio City czy Radio FON, które wychowały wielu ludzi radiowego świata.

BNO

Skip to content