Przedstawiamy stanowisko klubu RKS Raków Częstochowa w związku z wynikami procedury przetargowej w przedmiocie wykonania robót budowlanych dotyczących zadania: „Centrum Piłki Nożnej w Częstochowie – przebudowa i rozbudowa obiektu sportowego przy ul. Limanowskiego 83 w Częstochowie”, ogłoszonymi dzisiaj przez Urząd Miasta Częstochowy.

Klub zdaje sobie sprawę, że zaproponowane kwoty są dalekie od wstępnych szacunków oraz kwoty zabudżetowanej i zabezpieczonej przez miasto. Różnica w wysokości kosztów między założeniami projektanta a najniższą z upublicznionych dzisiaj ofert wynika głównie ze wzrostu cen na rynku budowlanym. Sam projekt i wyceny przygotowane zostały w 2017 roku. Wtedy też sporządzony został wniosek, który na początku 2018 roku złożono do Ministerstwa Sportu i Turystyki. Koszty istotnie zwiększyły się również ze względu na zmiany w projekcie, które wprowadzono zgodnie z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Wymagał on zagłębienia najniższego poziomu budynku głównego o ponad 2 metry.

Klubowi RKS Raków Częstochowa od początku zależało na tym, by przebudowa zapewniła niezbędne zaplecze do szkolenia dzieci i młodzieży. Chcieliśmy także jak najszybciej dostosować obiekt do potrzeb określonych w przepisach licencyjnych Polskiego Związku Piłki Nożnej – co jesteśmy zobowiązani zrobić do końca sezonu 2019/20. Zrozumiałe są dla nas jednocześnie ograniczone możliwości finansowe Miasta. Dlatego przygotowaliśmy awaryjne rozwiązanie, które zakłada wprowadzenie istotnych zmian w projekcie. Koszt realizacji tego planu nie przekroczy założonej wcześniej kwoty 36,7 mln zł. Nowy program funkcjonalno – użytkowy to m.in. zmniejszenie wymiarów budynku klubowego, likwidacja osobnej wieży telewizyjnej, rezygnacja z remontu płyty treningowej, zmiana sposobu wykonania obudowy stadionu oraz zwiększenie liczby trybun metalowych kosztem betonowych. Zgodnie z tymi założeniami pojemność stadionu nie zmniejszy się i wynosić będzie około 7200 miejsc siedzących.

Program funkcjonalno – użytkowy uwzględniający proponowane przez Klub zmiany, zostanie złożony w Urzędzie Miasta Częstochowy do końca tego tygodnia. Wraz z nim dołączymy wniosek o ogłoszenie kolejnego przetargu, tym razem w formule „zaprojektuj i zbuduj”. Dzięki wspólnemu działaniu z Władzami Miasta, możliwe będzie dostosowanie obiektu do warunków PZPN przed końcem bieżącego sezonu oraz zapewnienie warunków do rozwoju nie tylko pierwszej drużyny, ale także wszystkich dzieci i młodzieży, którzy stawiają swoje pierwsze kroki w piłce. Modernizacja pozwoli także oglądać mecze najwyższej klasy rozgrywkowej wszystkim mieszkańcom Częstochowy – a nie jedynie tym, którzy mają czas i możliwość, by wspierać Raków z trybun w innych polskich miastach. Uważamy, że przeprowadzenie modernizacji zgodnie z zaplanowanym początkowo budżetem to obecnie najlepsze rozwiązanie. Wierzymy, że za klika lat przebudowany obiekt przy ul. Limanowskiego posłuży jedynie szkoleniu dzieci i młodzieży. Mamy nadzieję, że miasto, wraz z dalszym rozwojem Klubu, zainwestuje w nowoczesny obiekt sportowy, który pomieści nawet 12 tysięcy widzów – i spełni oczekiwania kibiców piłkarskich z Częstochowy  i okolic, przynosząc dumę naszemu miastu.

źródło: rakow.com
fot. czestochowa.pl

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content