Ranking Perspektyw 2022 – I Społeczne LO najlepszym z częstochowskich liceów

W tegorocznym Rankingu Liceów i Tchników Perspektywy 2022 najlepszą z częstochowskich szkół okazało się I Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta w Częstochowie.

Placówka zajęła 17. miejsce w rankingu wojewódzkich liceów oraz 168. miejsce w rankingu głównym. Na wynik oceny brane są pod uwagę trzy kategorie.

– Po pierwsze brane pod uwagę jest to, jak zostały zdane egzaminy maturalne na poziomie podstawowym, w większym stopniu, jak zostały zdane egzaminy w stopniu rozszerzonym oraz olimpiady ogólnopolskie. Zanotowaliśmy wzrost w rankingu o 74 pozycje i otrzymaliśmy złotą tarczę (dotychczas otrzymywaliśmy srebrne). Naszym sukcesem jest troje olimpijczyków: z chemii, biologii oraz finalistkę z olimpiady filmowej – mówiła Ilona Tutaj, dyrektor placówki.

Niewiele niżej, bo na 19. miejscu (177. w kraju) w rankingu wojewódzkim uplasowało się II Liceum Ogólnokształcące im. Romualda Traugutta, a na 21. miejscu (186. w kraju) – IX Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida. Spośród szkół technicznych najlepszym okazało się Technikum nr 7 w Zespole Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta, będące na 31. miejscu w województwie (204. w kraju). W rankingu głównym techników najlepszą szkoła zostało Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie. Dyrekcja placówki zauważa, że kluczem do tak wysokiej oceny szkoły jest inwestycja w nowoczesne kierunki.

– Stawiamy na prowadzenie kierunków, na które jest zapotrzebowanie na rynku pracy. W 2009 roku mieliśmy technika mechatronika, natomiast cztery lata temu wprowadziliśmy nowy zawód – technik automatyk. Jest on zbieżny z nauczanym u nas zawodem mechatronika, ale też bardzo poszukiwany na rynku pracy, ponieważ przemysł i automatyzacja procesów są współcześnie standardem w wielu zakładach produkcyjnych – tłumaczyła dyrektor, Agnieszka Nagoda-Gębicz.

Ogólnopolski Ranking Liceów i Techników przygotowany przez portal perspektywy.pl został przygotowany już po raz 24 po to, aby ułatwić młodzieży wybór przyszłej szkoły średniej. Odbiorcy rankingu mogą czerpać informacje z pięciu zestawień, w tym dwóch głównych: Rankingu Liceów Ogólnokształcących i Rankingu Techników oraz z trzech ogólnopolskich rankingów dodatkowych: Rankingu Maturalnego Liceów Ogólnokształcących, Rankingu Maturalnego Techników oraz Rankingu Szkół Olimpijskich. Publikowane są również rankingi wojewódzkie.

BNO

Skip to content