Rekordowo pracowity weekend dla służb

Od piątku 13 sierpnia do niedzieli 15 sierpnia częstochowscy policjanci odnotowali 195 wykroczeń w ruchu drogowym. 117 z nich dotyczyło przekroczenia dozwolonej prędkości. Z tego powodu swoje uprawnienia straciło dwóch kierowców.

W tych dniach policjanci podjęli prawie 800 interwencji publicznych, zatrzymując 17 poszukiwanych. Ukarano również 61 osób za nieprzestrzeganie zasad reżimu sanitarnego. W miniony weekend na drogach Częstochowy i powiatu doszło też do 49 kolizji i dwóch wypadków drogowych, w których ranne zostały trzy osoby.

– Do jednego doszło w piątek przed godz. 13:00 w Częstochowie na skrzyżowaniu ulic: Rejtana i Legionów. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że kierujący Volkswagenem podczas manewru wyprzedzania zderzył się czołowo z Oplem. Dwie pasażerki z Opla trafiły do szpitala. W sobotę w Olsztynie na Drodze Krajowej nr 46 miał miejsce kolejny wypadek. Tym razem 30-letni motocyklista zjechał na łuku drogi na przeciwny pas ruchu, doprowadzając do czołowego zderzenia z Transporterem. Kierowca jednośladu w ciężkim stanie został zabrany do szpitala mówiła podkom. Sabina-Chyra-Giereś z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

Inna sytuacja, której zaniechanie mogłoby stanowić przyczynę potencjalnego wypadku, miała miejsce w piątek, 13 sierpnia. Tego dnia częstochowscy mundurowi zostali powiadomieni, że z Apolonki w kierunku Częstochowy jedzie prawdopodobnie nietrzeźwy kierowca.

– Gdy policjanci byli już w drodze, zgłaszający powiadomił, że udało mu się wyciągnąć kluczyki ze stacyjki po tym, jak nietrzeźwy kierowca Forda zatrzymał się w jednej z bocznych uliczek. Po telefonie od zgłaszającego na numer alarmowy zadzwonił też nietrzeźwy sprawca, który zgłosił, że ktoś zabrał mu kluczyki od samochodu. Policjanci zastali na miejscu 41-letniego częstochowianina, który kompletnie pijany stał przy samochodzie. Badanie wykazało, że miał prawie 2,5 promila w wydychanym powietrzu. Mężczyzna tłumaczył mundurowym, że jechał samochodem, poczuł się zmęczony i zatrzymał się w bocznej uliczce, żeby odpocząć, a wtedy ktoś podszedł i zabrał mu kluczyki. Oprócz utraty prawa jazdy mężczyźnie grozi zakaz prowadzenia pojazdu, wysoka grzywna, a nawet dwuletni pobyt w więzieniu – dodała podkomisarz.

W miniony weekend częstochowscy strażnicy miejscy zabezpieczali szczyt pielgrzymkowy. Mimo że uroczystości na Jasnej Górze odbyły się bez większych przeszkód, telefonicznych zgłoszeń było znacznie więcej niż podczas ostatnich weekendów.

– Przez trzy ostatnie dni szczytu pielgrzymkowego w dniach 13-15 sierpnia dyżurni częstochowskiej Straży Miejskiej odebrali 167 zgłoszeń z wnioskami o interwencję. Najwięcej zdarzeń dotyczyło spożywania alkoholu w miejscach publicznych i zakłócania spokoju i porządku publicznego. Łącznie przez trzy dni było 68 tego typu zgłoszeń. W zapewnieniu spokoju i porządku publicznego pomagały też kamery miejskiego monitoringu. Pracownicy częstochowskiej Straży Miejskiej z referatu ds. miejskiego monitoringu przeprowadzili w piątek, w sobotę i w niedzielę 14 obserwacji, które wymagały interwencji służb. 15 „monitoringowych” interwencji przeprowadzili strażnicy miejscy. Od piątku do niedzieli głównym zadaniem częstochowskich strażników miejskich było zabezpieczanie wejść pielgrzymek na Jasną Górę, a także patrolowanie tras wejść pątników, centrum Częstochowy, okolic dworców PKP i PKS, a także okolic Jasnej Góry. Funkcjonariusze Straży Miejskiej patrolowali też inne rejony miasta i realizowali zgłoszenia mieszkanek i mieszkańców Częstochowy. W niedzielę, 15 sierpnia (czyli w dniu najważniejszych uroczystości) częstochowska Straż Miejska nie odnotowała poważniejszych incydentów. Od rana do zakończenia mszy św. na Jasnej Górze częstochowscy strażnicy miejscy patrolowali rejon Parków Staszica i 3-go Maja, al. Sienkiewicza, Pasaż Bareły oraz Al. NMP, dworce PKP i PKS oraz centrum miasta – poinformował Artur Kucharski, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Częstochowie.

Miniony weekend był także intensywnym dla częstochowskich strażaków, co potwierdzają liczby podjętych interwencji przedstawione przez oficera prasowego mł. bryg. Kamila Dzwonnika z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie.

– Od piątku 13 sierpnia jednostki ochrony przeciwpożarowej interweniowały aż 123 razy. 44 zdarzenia miały miejsce na terenie miasta, a 79 – powiatu. Ponownie największą liczbę interwencji stanowiły miejscowe zagrożenia, których było aż 109. Ponadto strażacy interweniowali przy czterech małych pożarach oraz 10 fałszywych alarmach. Osoby poszkodowane to uczestnicy ośmiu wypadków komunikacyjnych, do jakich doszło na terenie Częstochowy i powiatu – powiedział mł. bryg. Kamil Dzwonnik.

Połowa sierpnia to czas pielgrzymkowego szczytu na Jasną Górę, który w tym roku jest dodatkowo utrudniony ze względu na szereg inwestycji drogowych prowadzonych w mieście. Stąd apel częstochowskich służb o szczególną ostrożność na ulicach oraz wyrozumiałość dla pątników.

BNO

Skip to content