Rezerwat Archeologiczny zaprasza na wakacyjne zajęcia

Muzeum Częstochowskie składa się z kilku obiektów, rozsianych po całym mieście. Najbardziej zapomnianym z nich wydaje się być Rezerwat Archeologiczny przy ul. Łukasińskiego na Rakowie, o którego istnieniu informuje tylko jedna przydrożna tabliczka. Obiekt ten jest czynny również w wakacje i można w nim spróbować swoich sił w rzemiośle ceramicznym. Może to być szczególnie ciekawa atrakcja dla rodzin z dziećmi.

Ekspozycja Rezerwatu Archeologicznego, obejmuje część starożytnego cmentarza, który wiekiem dorównuje Rzymowi. Jest to unikatowa wystawa w skali całej Europy, ponieważ miejsca pochówku rzadko kiedy są eksponowane. Cmentarzysko, którego początki datuje się na około 750 rok p.n.e. jest ponadto dowodem, że tereny dzisiejszej Polski tętniły życiem już w czasach starożytnych. O wyjątkowości tego miejsca świadczy też fakt, że ekspozycja muzealna znajduje się w miejscu odkrycia. Co prawda kiedyś były plany, żeby przenieść Rezerwat Archeologiczny bliżej centrum miasta, jednak zrezygnowano z tego pomysłu.

Co dokładnie można zobaczyć w Rezerwacie Archeologicznym wyjaśnia Gerta Bielińska, archeolog Muzeum Częstochowskiego:

Cmentarzysko kryje groby kultury łużyckiej. Wyposażone są bardzo bogato w różnego rodzaju przedmioty metalowe, głównie z brązu, ale pojawiają się też pierwsze przedmioty żelazne. Możemy więc mówić, że ludzie ci żyli we wczesnym okresie epoki żelaza. Cmentarze łużyckie były bardzo duże. Na naszym stanowisku odkryto 80 grobów, z czego tylko kilkanaście jest eksponowanych. Jednak z doświadczenia wiemy, że cmentarzyska kultury łużyckiej liczyły po kilka tysięcy grobów. Znajdują się one prawdopodobnie pod okolicznymi budynkami.

Z badań archeologicznych wynika, że ludzie pochowani na tym starożytnym cmentarzu żyli na wyraźnie wyższym poziomie cywilizacyjnym niż ludność wczesnego średniowiecza, tysiąc lat później. Szczególnie częstym znaleziskiem w okolicach Rakowa, jakie pozostawili po sobie starożytni osadnicy są elementy ceramiczne, które stały się inspiracją dla warsztatów właśnie z lepienia naczyń. Gerta Bielińska zaprasza także na trzecią niedzielę lipca. Będą wtedy organizowane zajęcia ceramiczne dla wszystkich gości Rezerwatu:

W Rezerwacie Archeologicznym w wakacje można wziąć udział w zajęciach związanych z lepieniem garnków w takim stylu i takim sposobem, jak robiono to 2500 tysiąca lat temu. Przez dwa dni będą organizowane zajęcia: 21 lipca dla indywidualnych zwiedzających, a 22 lipca dla grup zorganizowanych.

Rezerwat jest otwarty dla zwiedzających przez cały okres wakacji. Warto jednak zapowiedzieć swoją wizytę wcześniej, żeby dać pracownikom czas na przygotowanie surowców do zajęć. Doświadczenie personelu Rezerwatu pokazuje, że warsztaty rzemiosła ceramicznego są świetną zabawą nie tylko dla dzieci. Rodzice, dziadkowie i nauczyciele też świetnie się bawią, dając upust swojej kreatywności.

Skip to content