21 luty to dzień szczególny dla polskiego środowiska artystycznego. Tego dnia, 15 lat temu, zginął śmiercią tragiczną Zdzisław Beksiński – wybitny artysta malarz, grafik i architekt, którego duży zbiór prac możemy podziwiać w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie.

Kolekcja obejmuje 30 obrazów i 30 rysunków artysty. O dziełach Beksińskiego mówi Krzysztof Cechowicz, pracownik MGS.

– W Częstochowie od kilkunastu lat mamy możliwość prezentowania zbiorów prac Zdzisława Beksińskiego z kolekcji Piotra i Anny Dmochowskich. Kolekcja ta pokazywana jest wręcz splendorowo, a to dlatego, że jest ona szczególnie ważna dla naszej galerii, w dodatku przyciąga do nas wielu wielbicieli sztuki Beksińskiego – zarówno z zagranicy, jak i z całej Polski.

W dniu rocznicy śmierci artysty Cechowicz zwraca szczególną uwagę na jego kunszt, ale także na wpływ, jaki wywiera ona na odbiorców.

– Beksiński jest artystą niesamowicie cenionym w polskiej sztuce – jest podziwiany przez szereg krytyków i znawców sztuki. My możemy dodatkowo przedstawić coś, co potwierdza jego niezwykłość. Jednocześnie na przykładzie naszej wystawy możemy dostrzec, że na dziełach Beksińskiego wyrasta nowe pokolenie ludzi pasjonujących się sztuką.

Wystawa dzieł Beksińskiego w Częstochowie jest jedną z największych w Polsce – drugą jest wystawa w Sanoku, skąd pochodzi artysta. W Muzeum Beksińskiego prezentowany jest także, również pochodzący z kolekcji Dmochowskich, niewielki zbiór dzieł francuskiego artysty Michaela Henricot. Więcej informacji o Zdzisławie Beksińskim jest dostępnych na stronie internetowej Galerii Piotra Dmochowskiego www.dmochowskigallery.net.

MSI

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content