Rocznica stracenia kapitana Stanisława Sojczyńskiego

Dzisiaj obchodzimy 73. rocznicę śmierci kapitana Stanisława Sojczyńskiego, twórcy i dowódcy Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Z tej okazji weterani KWP wraz z przedstawicielami służb mundurowych zorganizowali uroczystą ceremonię upamiętniającą śmierć kapitana. Wydarzenie zgromadziło wielu znamienitych gości, m.in. kombatantów, polityków, żołnierzy czy policjantów.

Mimo że warunki dzisiejszego popołudnia były niekorzystne, goście stawili się tłumnie oraz zostali do samego końca, co jest znamienne. Ludzie potrzebują tego typu uroczystości i bardzo się cieszę, że pomagają nam osoby ze wszystkich szczebli. Od polityków, przez służby mundurowe po zwyczajnych obywateli. Ludzie często tutaj przychodzą, dopytują się o historię Warszyca i to jest piękne” – dzieli się swoją opinią Edmund Nowakowski Przewodniczący Zarządu Ogólnokrajowego Związku Byłych Żołnierzy Konspiracyjnych Wojska Polskiego w Częstochowie.

Pamięć o osobach poległych, którzy zginęli w walce o ojczyznę, powinna być przekazywana wszystkim pokoleniom. To są po prostu bohaterowie, których należy upamiętniać, m.in. poprzez takie właśnie spotkania” – wypowiada się nadkomisarz Tomasz Kowalczyk, Zastępca Komendanta Pierwszego Komisariatu w Częstochowie.

Stanisław Sojczyński pseudonim „Warszyc” został aresztowany w Częstochowie przez komunistyczny Urząd Bezpieczeństwa w czerwcu 1945 roku, w jednym z domów przy ul. Wręczyckiej. W areszcie przesiedział rok, gdyż w 1946 roku Wojskowy Sąd Rejonowy w Łodzi skazał go na karę śmierci przez rozstrzelanie. Wyrok wykonano 19 lutego 1947 roku. Do dzisiaj nie jest znane miejsce jego pochówku.

Pośmiertnie za swoje zasługi kapitan Stanisław Sojczyński został awansowany do rangi Generała Brygady przez Lecha Kaczyńskiego, byłego prezydenta RP.

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content