Rok 2020 jest dla Kościoła czasem wyjątkowym, bowiem zbliżające się rocznice i święta niosą ze sobą ciągle aktualne przesłanie Bożego Miłosierdzia. Są to m.in. wspomnienia setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, piętnasta rocznica jego śmierci oraz piąta rocznica jego kanonizacji. Jest to również rok św. Siostry Faustyny, gdyż w tym roku obchodzimy dwudziestolecie ogłoszenia jej świętą.

Poprzez kanonizację Siostry Faustyny, pragnę dzisiaj przekazać orędzie miłosierdzia nowemu tysiącleciu. Dlatego przekazuję je wszystkim ludziom, aby uczynić je pełniejszym. By lepiej poznać prawdziwe oblicze Boga i prawdziwe oblicze Człowieka” – tak przed laty opowiadał św. Jan Paweł II

Ogłoszenie zakonnicy świętą było tylko jednym z wielu doniosłych wydarzeń które miały miejsce za sprawą papieża polaka. Duszpasterza jedynego w swoim rodzaju, który mimo swych obowiązków względem całego chrześcijaństwa nigdy nie zapomniał o swojej ojczyźnie i ludziach, z którymi się wychował.

Taką bezpośrednią okolizcznością by ten rok był poświęcony Janowi Pawłowi II, jest setna rocznica jego urodzin, wypadająca w maju. To też nawiązanie do historii Polski, tj. setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej, w której udało nam się odeprzeć bolszewickiego najeźdźcę. Te dwie rocznice przypominają nam również o tym, jak ważną rolę ogrywał i nadal ogrywa Kościół oraz sam Jan Paweł II, których działania ostatecznie pomogły obalić komunizm i zmienić Polskę oraz Europę” – opowiada ks. Mariusz Bakalarz.

Mimo, iż od śmierci papieża minęło prawie piętnaście lat, jego nauki i homilie są nadal bardzo aktualne. Wzywając do miłosierdzia oraz bogobojności pokazywał nam, że Bóg jest nieskończenie dobrą istotą, która pragnie zbawić nas wszystkich.

Niewątpliwie Duch Wdzięczności jest istotą chrześcijaństwa. I dlatego od lat zwracamy ten dar Bożego Miłosierdzia, nie tylko poprzez wybranie na papieża Karola Wojtyłę 16. października 1978 roku, ale i poprzez dziedzictwo jakie wniósł wieloma swoimi pielgrzymkami. Słowa jakie wtedy wygłaszał nie były przeznaczone tylko dla tamtym ludzi, ale i dla nas dzisiaj. Jest to uniwersalne zadanie ewangelizacji umysłów i serc ludzi, bo poprzez prawdę stajemy się wspólnotą” – wspomina nauki Jana Pawła II abp Wacław Depo, Metropolita Częstochowski.

Dzięki żywotowi i świadectwu tych dwóch wielkich świętych, uczymy się doceniać miłość i przebaczenie, gdyż tak jak Bóg, tylko miłością zwyciężymy grzech.

 

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content