Rok Św. Józefa

Fot. jasnagora.pl

W 150. rocznicę ustanowienia św. Józefa Patronem Kościoła Powszechnego, papież Franciszek opublikował list apostolski “Patris corde” i ogłosił rok 2021 rokiem św. Józefa.

Św. Józef był przykładem człowieka o wielkiej wierze. Nie było w nim jakiejkolwiek podejrzliwości względem Maryi, która oczekiwała dziecka, iż mogłaby ona zgrzeszyć. Zawierzył całe swoje życie Bogu. Uczy wiary, której tak bardzo w tych czasach brakuje. W Ewangeliach jest przedstawiany, jako człowiek spokojny, który w swoim milczeniu jest wierny Panu Bogu. Więcej o Św. Józefie mówi rzecznik archidiecezji częstochowskiej ks. Mariusz Bakalarz:

– Przez najbliższy rok do 8 Grudnia 2021 będziemy obchodzić ten rok pod znakiem Św. Józefa, tego którego czcimy jako oblubieńca Najświętszej Maryi Panny oraz ziemskiego ojca Syna Bożego. Będziemy patrzeć w tym roku na Józefa jako opiekuna Świętej rodziny i Patrona Kościoła Powszechnego. Byśmy mieli w Św. Józefie swojego opiekuna i orędownika.

W obecnych czasach, często mamy do czynienia z kryzysem ojcostwa. Św. Józef powinien być dla wszystkich mężczyzn przykładem troskliwego i kochającego rodzica. Mimo wielu trudności, był wzorowym opiekunem Świętej Rodziny i starał się uchronić małego Jezusa przed niebezpieczeństwami jakie na niego czyhały. O tym jak ważny jest Św. Józef dla polskiego Kościoła mówi arcybiskup senior Stanisław Nowak:

– Święty Józef to patron kościoła, a szczególnie jego opiekun i orędownik. I tak rok 2021 został ogłoszony przez nasze władze rokiem Św. Józefa. W tym roku szczególnie, ale zawsze idźmy do Św. Józefa. Szczęśliwi, którzy mają go za patrona. Niech się niczego nie boją, bo zawsze im pomoże. Udajmy się do Św. Józefa, aby Polska się naprostowała, żebyśmy nie zginęli. Życzę tego roku pięknie przeżytego pod patronem Św. Józefa.

Odpust zupełny zostanie udzielony tym, którzy przez 30 minut podejmą medytację nad modlitwą Ojcze Nasz, wezmą udział w rekolekcjach lub jednodniowym dniu skupienia nad Św. Józefem.

AS