Grafika: jurajskierowery.pl

Od czerwca ruszył program rowerów jurajskich, umożliwiający przejażdżki między Myszkowem a Żarkami. Tak, jak w Częstochowie, także tutaj pierwsze pół godziny jazdy jest darmowe, a wypożyczanie odbywa się przy pomocy aplikacji mobilnej w smartfonie.

Jak podkreśla Klemens Podlejski, burmistrz Miasta i Gminy Żarki, system ma charakter pilotażowy: – Program trwa cztery miesiące, tj. od czerwca do września. Istnieje możliwość przedłużenia tego czasu, w zależności od zainteresowania. To na jego podstawie zależeć będzie ostateczna ocena całego przedsięwzięcia.

W planach system rowerów miał zostać uruchomiony już w ubiegłym roku. Jego funkcjonowaniu sprzyja 7-kilometrowa ścieżka rowerowa wzdłuż Drogi Wojewódzkiej 793, między Myszkowem a Żarkami.

– Zostały uruchomione cztery stacje rowerowe po dwie na terenie gminy i miasta Myszków i dwie stacje na terenie gminy i miasta Żarki. Każda ze stacji obsługuje osiem rowerów, łącznie jest ich 32 i istnieje możliwość ich rotacji. Obsługi dokonuje się przez aplikację internetową lub przez panel, który znajduje się przy każdej stacji – mówi Radosław Haluk, zastępca kierownika Wydziału Infrastruktury Miejskiej i Inwestycji Urzędu Miasta w Myszkowie.

Operatorem jurajskich rowerów jest firma NextBike. Stacje w Myszkowie znajdują się przy byłym dworcu PKS-u oraz na terenie centrum rekreacyjno-sportowego Dotyk Jury. W gminie Żarki rowery zlokalizowane są przy przystankach autobusowych na Nowym Rynku oraz na terenie Turystycznej Frajdy w Leśniowie.

BNO

Skip to content