Dom Handlowy Merkury w centrum Częstochowy w lutym stał się własnością spółki Cognor Holding z Poraja, która zdecydowała o zburzeniu budynku. Na początku grudnia 2022 roku został ściągnięty neon z dachu biurowca.

Jak informuje Michał Kotas prokurent w spółce Cognor Holding, w dalszym ciągu prowadzony jest pierwszy etap, czyli próba rozbiórki „Merkurego”:

– Pewnie, gdyby nie to, że na etapie już wprowadzenia prac nie wychwycona została część instalacji ciepłowniczej firmy Fortum w budynku. To byłaby rozbiórka już zaawansowana zamiast z uwagi na to, że się tak stało, to spektakularne prace rozbiórkowe musiały zostać wstrzymane. W chwili obecnej jesteśmy na etapie przygotowania dokumentacji i wykonania takiego bajpasu. Pozwolenie na wyburzenie mamy, ale nie jesteśmy go wstanie przeprowadzić z uwagi tego co już powiedziałem.

Jak można było usłyszeć z wypowiedzi Michała Kotasa są problemy z wyburzeniem budynku i wszystko odwleka się w czasie. Kiedy można spodziewać się zakończenia prac?

– Moim zdaniem jeśli zakończymy etap w zakresie bajpasu do wiosny, na wiosnę moglibyśmy wykonać te pracę gdzieś koło kwietnia/maja. Myślę o przede wszystkim budynku pawilonu handlowego jest bezpośredniej bliskości alei. Jeżeli chodzi o budynek, który jest w głębi, to tam już prace rozbiórkowe prowadzimy, bo tam rura ciepłownicza jest w znacznej odległości od tego budynku.

Jak informuje Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Częstochowy, Cognor Holding ma wydane warunki na zabudowę od kwietnia 2022 roku:

– Te warunki zabudowy zakładają możliwość budowy na tym miejscu budynku usługowo-handlowego. Także budowę garażu wielostanowiskowego, pod projektowaną zabudową. Łączna powierzchnia sprzedaży w całym kompleksie nie może przekroczyć 2 tys. metrów.

Pracownicy budowlani przywiązali za pomocą lin neon „Merkury” i ściągnęli go na dół. Na szczęście zabytkowy neon nie trafił do skupu złomu. Najprawdopodobniej zostanie przekazany do Muzeum Neonów, które znajduje się w Warszawie. Skontaktowaliśmy się z Muzeum, by dowiedzieć się czy faktycznie neon zostanie tam wyeksponowany. Witold Urbanowicz, rzecznik prasowy Muzeum Neonów w Warszawie wyjaśnia, co stanie się z neonem, jeśli trafi do placówki:

– Czekamy na decyzję na właściciela w jaki sposób te szyldy będą wykorzystane. Najważniejsze, że mamy zapewnienie, że ocali je od zniszczenia i może przekaże do muzeum bądź wykorzysta je w nowej zabudowie, która jest w tym miejscu planowana. Neon poi przywiezienie do nas i ocenie technicznej zostałby wyeksponowany w naszej placówce.

Dom Handlowy „Merkury” wybudowano w latach 70 ubiegłego wieku na miejscu wyburzonego dekadę wcześniej budynku dawnego szpitala. Przez kilkadziesiąt lat działał w tym miejscu dom towarowy, a także funkcjonował bar mleczny. Pod koniec swojej świetności działały tu stoiska z ubraniami, butami, był też sklep z zabawkami.

Skip to content