Bezpieczeństwo i sprawy z nim związane to temat, który ze względu na sytuację polityczną i ekonomiczną na świecie jest aktualnie na topie. Między innymi z tego powodu Katedra Nauk o Bezpieczeństwie Uniwersytetu Humanistyczno – Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie w dniach 25-26 października organizuje V Konferencję naukową z cyklu Bezpieczeństwo Polski w XX i XXI wieku.

Tematem tegorocznej debaty jest Dyplomacja w systemie bezpieczeństwa państwa. Przeanalizowane będą konkretne postaci polskich dyplomatów i ich działania. O konferencji, mówi prof. Janusz Zuziak, członek Komitetu Organizacyjnego:

– To jest nasza piąta konferencja, ona ma tytuł Bezpieczeństwo Polski w XX i XXI wieku, natomiast każdego roku mamy inną tematykę i tegoroczna konferencja ma podtytuł dyplomacja w systemach bezpieczeństwa państwa. Będziemy mówić o początkach dyplomacji w Polskiej, o tworzeniu się po okresie zaborów dyplomacji wojskowej i cywilnej, o zabiegach dyplomacji, dyplomatach polskich, o ich roli w dyplomacji w stosunkach międzynarodowych, a kończymy na bieżących wydarzeniach. Poprzez okres między wojenny będziemy podejmować problematykę sojuszy polityczno-militarnych i przed wojną, o dyplomacji w drugiej wojnie, no i okres po wojenny, Polska w układzie Warszawskim, Polska w NATO, w Unii Europejskiej.

Janusz Zuziak zdradził również, do kogo kierowana jest konferencja:

– Kierowana jest przede wszystkim do środowiska naukowego, do przedstawicieli nauki, którzy zajmują się polityką, stosunkami międzynarodowymi. Jeśli chodzi o tematykę, kierujemy ją również do miłośników historii, nauk o bezpieczeństwie. Zapraszamy nie tylko osoby, które mają referaty do wygłoszenia, ale zapraszamy również studentów i przedstawicieli wielu innych środowisk.

Konferencja odbędzie się w budynku Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Humanistyczno – Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie przy ul. Zbierskiego 2/4. Więcej informacji na temat konferencji można znaleźć na stronie Częstochowskiego UJD

FP

Skip to content