Rozpoczęły się matury

Fot. Radio Fiat

Dzisiaj rozpoczęły się długo wyczekiwane przez częstochowskich maturzystów egzaminy maturalne.

Jak uczniowie oceniają dzisiejszą maturę z języka polskiego i jakich spodziewają się wyników, zapytaliśmy maturzystów z V LO im. Adama Mickiewicza w Częstochowie:

[…] wszyscy się spodziewali Lalki i była Lalka, więc super jak dla mnie. Jestem zadowolona. /…/ Spodziewałem się, że będzie ciężej. Jest dobrze. Każdy się tej Lalki spodziewał […] myślę, że temat dosyć prosty, bo o ambicjach. Myślę, że każdy na spokojnie sobie poradził z dzisiejszym tematem i że każdy zda. /…/ Stres to na pewno był, aczkolwiek liczyłam na inny dobór lektur. Myślałam, że nie będzie nic o dramatach, tym bardziej, że raczej w szkole tego nie powtarzaliśmy zbyt wiele, a tu jednak było. No cóż, to polski, więc mogłam się tego spodziewać. /…/ Chyba ja się najmniej stresowałem, ja w ogóle jakby stresu nie odczułem. Ale koledzy jednak trochę wariowali. /…/ Każdy się stresuje. Jeszcze teraz, w tych czasach jak siedzieliśmy dużo w domu. No ale myślę, że jest okej.

Maturzyści z Niższego Seminarium Duchownego również podzielili się swoimi odczuciami po odbytej maturze:

Co do stresu, myślę, że stres był dużo większy wcześniej. Dzisiaj nie odczuwałem jakoś tego stresu. Większy spokój był na pewno. /…/ Z języka polskiego jestem bardzo zadowolony. Nie czułem stresu przed nim. Jak również przed dalszymi częściami matur nie czuję. /…/ Stres był, chociaż już powoli opada. Jak już otworzyłem arkusz, zaczął powoli opadać. /…/ Myślę, że pozytywnie wszystko. Też tematy na wypracowanie nie były złe. Myślę, że wyniki na pewno będą pozytywne. /…/ Wrażenia są pozytywne, bo już jest po. Myślę, że dąłem radę. Jestem z siebie zadowolony., Tak jak nas pani profesor uczyła, starałem się wszystko robić powoli, dokładnie czytając polecenia, żeby się nie pomylić. /…/ Bardzo się cieszę, że oddałem już arkusz i jest to za mną.

Jak wyglądały kulisy przygotowania uczniów Niższego Seminarium Duchownego do matury?

Wydaje się, że nasi uczniowie byli dobrze przygotowani, ponieważ nasza szkoła jest liceum z rozszerzonym profilem humanistycznym, a więc tego języka polskiego naprawdę mieli bardzo dużo. Uważam, że pani profesor Maria Zborowska bardzo dobrze ich przygotowała. Tym bardziej, że czas pandemii nasi uczniowie przeżyli tu, w szkole z internatem. Korzystając z tego, że w ramach konsultacji byli tutaj cały czas na miejscu więc tej nauki zdalnej było tak naprawdę nie wiele. Byli dobrze przygotowani.
– opowiada ks. Szymon Stępniak

A już jutro częstochowscy uczniowie przystąpią do matury z matematyki.

RG

Skip to content