Fot. ŚUW w Katowicach

Zgodnie z harmonogramem opublikowanym przez Ministerstwo Zdrowia, 25 stycznia rozpoczęły się szczepienia seniorów powyżej 70. roku życia przeciwko Covid-19. Według danych resortu starsze osoby znajdują się w grupie szczególnie narażonych na zachorowanie.

Jak mówi jeden z mieszkańców Częstochowy, szczepionka to poczucie bezpieczeństwa i komfortu psychicznego:

– Trzeba zrobić wszystko, aby zabezpieczyć się przed rozwojem tej choroby. Pandemią, która wyeliminuje najsłabszych. Zarejestrowałem się w dniu, kiedy była taka możliwość. Jestem w grupie 80+. Od razu nie udało mi się dodzwonić na infolinię 989. Telefon wykonałem więc po upływie jakiegoś czasu. Jestem już zarejestrowany i 27 stycznia idę się zaszczepić.

O szczepieniu nie myślą jednak wszyscy:

– Uważam, że szczepionka powinna być dobrze przebadana. Ta, którą obecnie tak bardzo się promuje, została wyprodukowana zbyt szybko. Nie znamy więc ewentualnych powikłań, nie jest to więc bezpieczne. Muszę wiedzieć, co podawane jest do mojego organizmu. Dodatkowo ciągle słyszę, że ktoś ma niepożądany odczyn poszczepienny.
– Ja również się na pewno się nie zaszczepię.

Zdania co do szczepień są podzielone. Osoby, które wyraziły jednak chęć, mogą skorzystać z darmowego transportu do punktów szczepień. O szczegółach mówi Sylwia Bielecka z biura prasowego urzędu miasta:

– Transport przewidziany jest dla:

  • osób niepełnosprawnych posiadających aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N lub odpowiednio I grupę inwalidzką z ww. schorzeniami
    – osób powyżej 70 roku życia, mających obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego miejsca zamieszkania punktu szczepień.
  • Koordynacją transportu zajmuje się Stacja Pogotowia Ratunkowego w Częstochowie. Wszelkie pytania dotyczące realizacji transportu dla osób spełniających wymieniane kryteria należy kierować telefonicznie, pod numer 515 818 069 od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00.

Przypomnijmy, że osoby zdecydowane na szczepienie, mogły zarejestrować się poprzez infolinię 989, e-rejestrację na stronie pacjent.gov.pl oraz w punkcie szczepień u lekarza pierwszego kontaktu. Niedawno informowaliśmy, że w trzecim z przypadków zapisy wiązały się z pewnymi komplikacjami. Miejsc na liście do szczepienia w jednej z częstochowskich przychodni, nie wystarczyło dla wszystkich chętnych (pisaliśmy o tym tutaj). Podobna sytuacja wydarzyła się w innych miastach Polski. Powodem były ograniczenia w dostawach produktu przez jego producentów. Jak tłumaczy prezes Agencji Rezerw Materiałowych, Michał Kuczmierowski – niedługo zaległości w dostawach szczepionek zostaną nadrobione:

– 25 stycznia do Polski trafiła kolejna, zredukowana partia dostaw od Pfizer’a. Firma deklaruje, że do końca pierwszego kwartału nadrobi zaległości. Czekamy na kolejne dostawy produktu. Niestety Moderna również ograniczyła dostawy, na co patrzymy z niepokojem. Trzeba być jednak dobrej myśli.

Z powodu zmniejszonych dostaw szczepionek niektóre osoby w wieku 70+ w tym kwartale nie zostaną zapisane na szczepienie. Terminy do końca marca zagwarantowane są dla ponad dwóch milionów seniorów.

ABK/IAR

Skip to content