W maju informowaliśmy o planowanych pracach drogowych, które miały objąć ulice Główną i Przejazdową, prowadzące z centrum Częstochowy do węzła autostradowego Częstochowa-Blachownia. Prace miały ruszyć na przełomie czerwca i lipca, rozpoczęto je dzisiaj (18 października).

Ulice Główna i Przejazdowa są częścią Drogi Krajowej nr 46, łączącej Częstochowę z Opolem. Jak informuje Maciej Hasik z Miejskiego Zarządu Dróg, długo wyczekiwana przez mieszkańców dzielnic Gnaszyn i Kawodrza inwestycja nie będzie przebudową a budową całkowicie nowej drogi:

Oprócz budowy infrastruktury drogowej i podziemnych sieci, na odcinku ok 6 km powstaną drogi rowerowe, chodniki, oświetlenie i skrzyżowania poprzeczne, które zyskają nową geometrię. Dzięki budowie nowego śladu drogi (tzw. „Obejścia św. Barbary”) z okolic Centrum wycofany zostanie ruch tranzytowy.

Wizualizacja nowego skrzyżowania ul. św. Jadwigi, ul. Głównej i nowej drogi, prowadzącej do Dworca PKP Stradom | Źródło: Urząd Miasta Częstochowy

Budowa ma kosztować łącznie 98 milionów złotych. Będzie to największa dotychczas zrealizowana inwestycja drogowa w Częstochowie. Nowe obejście pozwoli skierować ruch od strony Opola i węzła autostrady A1 w kierunku Dworca PKP Stradom, bez konieczności przejazdu przez ul. św. Augustyna i Pułaskiego. Miejski |Zarząd Dróg przyzwyczaił nas już do ciągłych utrudnień drogowych, nie inaczej będzie w tym przypadku:

Od 18 października ruch w obrębie ul. Przejazdowej – na fragmencie około 500 m – od ul. Szybowej do ul. Marynarskiej będzie się odbywał wahadłowo po jednym pasie drogi, ze sterowaniem sygnalizacją świetlną. W przeciągu kilku dni, drugie „wahadło” pojawi się na drugim, krótszym fragmencie, w obrębie obiektu mostowego nad rzeką Gorzelanką, za wyjazdem z ul. Tatrzańskiej w stronę Miasta. Kierowcy chcący ominąć utrudnienia, mogą kierować się na autostradową obwodnicę miasta na węźle Częstochowa-Blachownia.

Równocześnie rozpoczęte zostały prace nad nowym odcinkiem drogowym, między skrzyżowaniem ulic św. Jadwigi i św. Barbary, który będzie prowadził wzdłuż torów kolejowych do dworca na Stradomiu. Te prace jednak, na chwilę obecną, nie będą utrudniać ruchu.

Skip to content