Od poniedziałku, 13 maja rozpoczyna się kolejna, jubileuszowa edycja częstochowskiej wiosny studentów. Przez najbliższe dni studenci bawić się będą podczas koncertów, imprez tanecznych, a także konkurencji sportowych – wszystkie aktywności zaplanowane są w ramach Juwenaliów Częstochowskich 2024.

Szczegółowy plan kolejnych dni przedstawiła Weronika Kowalik z Samorządu Studenckiego Politechniki Częstochowskiej:

Tak naprawdę w tym roku bawimy się cały tydzień, ponieważ są to 60. Juwenalia Częstochowskie, więc wiadomo, każdy jubileusz trzeba świętować. Rozpoczynamy poniedziałkiem o godzinie 10:00 lunch z przedsiębiorcami, a o godzinie 19:00 pod wierzbą, czyli takim kluczowym punktem wszystkich studentów, będzie kino plenerowe i w programie “Straszny film 3”. We wtorek mamy rozgrywki integracyjne, a o godzinie 20 spotykamy się w Klubie Politechnik, gdzie zapraszamy studentów na stand-up – wystąpi Kuba W. Środa to dzień sportowy. Musimy się trochę rozruszać przed imprezami. Jeśli chodzi o atrakcję w dzień sportu, to będzie to siatkówka i piłka nożna. Studenci będą grać przeciwko sobie, czyli tak naprawdę Politechnika Częstochowska przeciwko Uniwersytetowi Jana Długosza. Pojawią się również pracownicy Politechniki Częstochowskiej, którzy również zmierzą się ze studentami w grze w siatkówkę oraz w piłkę nożną. Następnie przechodzimy do czwartku. Czwartek to bardzo ważny dzień dla nas. Korowód rozpoczynamy tak naprawdę pod Politechniką Częstochowską. Ruszamy Aleją Armii Krajowej, skręcamy obok kina Cinema City w drugą aleję, gdzie później na Placu Biegańskiego spotykamy się z prezydentem miasta i odbieramy klucz do miasta przejmując władzę na następne dwa dni. W czwartek również zapraszamy wszystkich studentów do klubu Bristol na imprezę.

Koncerty… to oczywiście najbardziej wyczekiwany punkt programu. Na tegorocznej scenie wystąpi wielu artystów, którzy przyciągają uwagę. Wśród nich m.in. PRO8L3M:

W piątek startujemy o godzinie 18.00. Na scenie Juwenaliowej pojawi się Łydka Grubasa, Bracia Figo Fagot, Figo i Samogony, TEDE oraz artysta wieczoru, czyli PRO8L3M. W sobotę o godzinie 19.00 na naszej scenie pojawi się kapela studencka. Kapela studencka została wyłoniona poprzez przegląd kapel studencki, który odbył się dwa tygodnie temu. I potem zawita Zeamsone, następnie Kizo i oczywiście na sam koniec wystąpi Tymek. W piątek jak i w sobotę na scenie po wszystkich koncertach pojawi się DJ i zaprosi wszystkich uczestników do imprezy pod sceną.

Nowością, która na początku delikatnie oburzyła studentów był fakt, że tegoroczne Juwenalia są biletowane. Skąd decyzja o wprowadzeniu opłat za udział? Wyjaśniła Kowalik:

Jeśli chodzi o juwenalia biletowane, tak naprawdę już inne miasta również korzystają z funkcji płatnych, biletowanych juwenaliów. Jest jedna ważna kwestia – mamy możliwość kontrolowania bezpieczeństwa na terenie imprezy. Przypominamy, że juwenalia to impreza masowa, czyli tak naprawdę musimy spełnić kilka kluczowych punktów – w pierwszej kolejności jest to bezpieczeństwo. Bilety dają nam taką możliwość, żeby sprawdzić kto wchodzi na imprezę.

Rzecznik Politechniki Częstochowskiej, Katarzyna Brendzel przyznała, że Juwenalia to czas, na który studenci czekają przez cały rok:

Studenci po praktycznie ciężkim roku nauki mają teraz swoje święto. Bardzo się cieszymy, że samorząd studencki jest taki aktywny, kreatywny, przede wszystkim ma ochotę do pracy i do ciężkiej pracy, bo przygotowanie tak dużej imprezy naprawdę wymaga dużo wysiłku i jest to bardzo czasochłonne. Jesteśmy dumni z naszych studentów i jesteśmy spokojni, że naprawdę jeżeli organizują tę imprezę, to zrobią to bardzo dobrze.

Szczegółowy plan oraz wszystkie niezbędne informacje dotyczące Juwenaliów Częstochowskich 2024 można znaleźć na stronie juwenalia.pcz.pl.

Skip to content