Rozstrzygnięto konkursy związane z Marszem dla Życia

W piątek 20 maja w siedzibie Duszpasterstwa Rodzin „Nazaret” przy ul. Krakowskiej zgromadziły się zespoły jurorskie konkursów związanych z Marszem dla Życia i Rodziny, który odbędzie się w Częstochowie 29 maja. Jurorzy stanęli przed trudnymi wyborami.

W składzie komisji jurorskich znaleźli się zarówno działacze pro-life, jak i osoby zaangażowane w życie częstochowskiego Kościoła. Iwona Chałaszczyk ze wspólnoty Pielgrzymi Niepokalanej, która koordynuje działania związane z przebiegiem konkursów, omówiła pracę komisji:

Były dwie komisje. Jedna oceniała prace plastyczne w dwóch kategoriach wiekowych, czyli dzieci z przedszkoli i z klas 1-3. Druga komisja do konkursu poetyckiego i tutaj oceniana były dzieci i młodzież z klas 4-8. W komisjach konkursowych dominowali nauczyciele, ale również mieliśmy panią malarkę w komisji plastycznej oraz w komisji poetyckiej pana, który zajmuje się pisaniem piosenek i tworzeniem muzyki do nich. Byli tutaj także przedstawiciele tygodnika Niedziela, którzy uczestniczą w obu komisjach.

Remigiusz Petrykowski, przewodniczący komisji poetyckiej wyjaśnił przed jakim wyzwaniem stanęło jury oraz na jakie aspekty prac nadesłanych przez młodzież zwracało uwagę:

Komisja zebrała się w składzie czterech osób – dwie panie i dwóch mężczyzn. Odczytywanie walorów wierszy było dość złożone, ponieważ była różna natura postrzegania tych wierszy – zarówno ich piękna jak i składu technicznego. Komisja w dość spontaniczny ale dość oczywisty sposób podjęła decyzję które wiersze powinny wygrać. Nie mieliśmy z tym żadnych problemów.

Pracę zespołów jurorskich oraz przebieg konkursów podsumowała Paulina Mesjasz z diecezjalnego Referatu Duszpasterstwa Rodzin. Nie chciała jednak zdradzić laureatów:

Mamy wielką radość, że dzieci i młodzież zaangażowały się w te konkursy. Ciężko było wybrać laureatów bo widać było wkład, jaki dzieciaki włożyły w przygotowanie prac. Jako młoda mama widzę wielką wartość takich konkursów i takiego zatrzymania się nad pięknem życia i rodziny. Wpłynęło łącznie 33 prac plastycznych – 21 z przedszkoli i 12 ze szkół podstawowych oraz 6 wierszy, z czego jeden napisany cyrylicą. Laureatów ogłosimy na Marszu dla Życia i Rodziny 29 maja w Częstochowie.

W najbliższy poniedziałek odbędzie się ostatnie spotkanie organizacyjne przed zbliżającym się Marszem. Będzie ono początkiem najbardziej wytężonego okresu przygotowań. O jego przebiegu i ostatnich organizacyjnych ustaleniach będziemy z pewnością informować. Przypominamy też, że oprócz Częstochowy, Marsze dla życia odbędą się także w najbliższą niedzielę 22 maja w Zawierciu oraz w pierwszą niedzielę czerwca w Radomsku.

Skip to content