Roztańczone dzieci na „Bieganie”

Po raz czwarty plac Biegańskiego zamienił się w miejsce pełne tanecznych pokazów. Wszystko za sprawą Ogólnopolskiego Dnia Tańca, zorganizowanego we wtorek, 28 maja w ramach Międzynarodowego Dnia Rodziny.

Inicjatorem spotkania z dziećmi jest częstochowskie koło Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA oraz Szkoła Podstawowa nr 14. Uczestnicy spotkania, czyli dzieci wraz z opiekunami i rodzicami mieli okazję wykonać proste choreografie tańców integracyjnych.

– Było zgłoszonych 66 dzieci z różnych placówek oświatowych, przeważnie z przedszkoli i szkół podstawowych. Impreza działa na zasadzie tańców integracyjnych, przyświeca nam zasada, że tańczyć każdy może. W tańcu jest najwięcej radości, więc rozwijamy swoją kreatywność. Ćwiczymy proste układy – mówi prowadząca zabawę Magdalena Krzemińska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 14. im. Henryka Sienkiewicza, która narzucała tempo uczestnikom.

O ile pogoda nie rozpieszczała, to dzieci wraz z opiekunami mieli pretekst do tego, by przegonić deszczowe chmury za pomocą specjalnie dobranych tańców.

– Są to tańce integracyjne Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA. Najpierw ja uczę tańców nauczycieli, a oni przekazują wiedzę najmłodszym w ramach swoich zajęć edukacyjnych. Są to tańce, które mają troszkę zdyscyplinować grupę, ale i rozładować emocje – dodaje dyrektor.

Inicjator spotkania, stowarzyszenie KLANZA, jest ogólnopolską organizacją pozarządową, skupiającą osoby aktywne i otwarte na różnorakie zmiany społeczne. Działa w siedemnastu miastach w Polsce, a jego głównymi działaniami jest doskonalenie pedagogów i nauczycieli oraz organizowanie działań animacyjnych dla dzieci i młodzieży.

BNO